Metabolická onemocnění
Přibližně 463 milionů dospělých na světě žije s diabetem, přičemž diabetes 2. typu představuje 90 - 95 procent všech případů. Odhaduje se, že tento počet vzroste do roku 2045 na 700 milionů1. Diabetes 2. typu je chronické progresivní onemocnění a jeho dlouhodobé komplikace zahrnují mozkovou příhodu, infarkt a kardiovaskulární smrt, jakož i nefropatii, retinopatie, amputace rukou a nohou a autonomní neuropatii. V Boehringeru Ingelheimu se zaměřujeme na kardiometabolická onemocnění a naším cílem je pomoci pacientům s těmito onemocněními.
1 IDF Diabetes Atlas, 9. vydání roku 2019, International Diabetes Federation. http://www.diabetesatlas.org (naposledy navštíveno 5.12.2019)
ŽIVOT S DIABETEM 2. TYPU
„Zdraví je pro mne tím nejdůležitějším v životě.“
JAK MI MŮŽE POMOCI LÉKAŘSKÝ TÝM?
Pravidelný kontakt s lékařským týmem je důležitou součástí léčby a kompenzace diabetu 2. typu. Pomůže Vám zachovat si takový styl života, jaký chcete. Péče při diabetu 2. typu se může lišit případ od případu i podle místa poskytování péče. Obecně ale platí, že lékařský tým dokáže:
- zajistit zdravotní péči a poradenství
- vysvětlit možnosti léčby
- poskytnout nástroje a zdroje k zajištění žádoucího stylu života
Život s dlouhodobým onemocněním, jako je diabetes 2. typu, může někdy být náročný. Právě proto je důležité nebát se a požádat lékařský tým o pomoc. Pokud ve Vás představa rozhovoru s lékařem vyvolává obavy, vyzkoušejte si následující rady:1
- Připravte si předem poznámky a dotazy. Rozhovor s lékařem tak bude mít pevnější osnovu.
- Nic před lékařem nezatajujte. Lékař Vám tak bude moci co nejlépe poradit s řešením potíží i obav.
- Může Vám pomoci i doprovod blízké osoby – pomůže Vám pak doma vzpomenout si na všechny rady lékaře
NEPODDÁVEJTE SE DIABETU 2.TYPU
Proberte s lékařem příznaky onemocnění. Lékař Vám pomůže zvolit nejvhodnější způsob léčby.
Zároveň Vám může navrhnout změnu životního stylu. Zlepšíte tím léčbu diabetu 2. typu a udržíte příznaky na uzdě. Zdravá strava a pravidelné cvičení mají celou řadu přínosů. Vrhnout se do změn po hlavě ale může být nad Vaše síly. Mnohem praktičtější mohou být postupné menší změny, například:2
- Choďte, jak to jen jde – není nic jednoduššího:
- místo jízdy po eskalátoru nebo výtahem použijte schodiště
- zaparkujte o kousek dál a dojděte pěšky
- vystupte z autobusu o zastávku dřív a dojděte pěšky
- Pusťte se do domácích prací, při kterých si pořádně protáhnete tělo – hrabání listí, mytí auta nebo okopávání záhonů.
- Hrajte si s dětmi, proběhněte se se psem nebo si zajděte s kamarády na procházku
- Veďte si deník na papíře nebo v aplikaci, do kterého si budete zapisovat příjem stravy – pomůže Vám zjistit, kdy se přejídáte, a dostat tak jídlo pod kontrolu.
- Místo slazených nápojů včetně džusu pijte vodu nebo neslazené nápoje.
- Zvyšte podíl tučných potravin zdravých pro srdce, např. ryby, ořechy a semínka.
- Pokuste se snížit podíl sacharidů v jídle. Loupanou rýži nebo těstoviny na talíři vyměňte za zeleninu nebo za rýži natural nebo celozrnné těstoviny s vyšším podílem vlákniny.
- Omezte spotřebu alkoholu – při diabetu se doporučuje nejvýše jeden alkoholický nápoj u žen a dva u mužů.
- Omezte spotřebu soli – kupujte si potraviny s nižším obsahem soli a jídlo nepřisolujte.
- Při smažení nahraďte máslo a sádlo rostlinnými oleji.
EMOCE A DIABETES 2. TYPU
Diabetes 2. typu neovlivňuje pouze tělesný stav, ale má významný dopad i na duševní zdraví.3 Není snadné se vyrovnat s rychlými změnami hladiny krevního cukru, únavou a každodenními povinnostmi spojenými s léčbou dlouhodobého onemocnění. Tím důležitější je mít se rád a vědět, na koho se v případě potřeby obrátit.
Častou reakcí na diagnózu diabetu 2. typu bývá zlost, popření, strach a deprese.3 Smířit se s diagnózou dlouhodobého onemocnění je těžké a zvyknout si na nové povinnosti nějakou dobu trvá. Do té doby žijte den ze dne a netrestejte se, když se Vám něco hned nepovede.
- Proberte své pocity se známými a rodinou – uleví se Vám a známí a rodina Vám pomohou zvyknout si na nové povinnosti.
- Pomoc a podporu na cestě diabetika 2. typu Vám mohou poskytnout i online komunity nebo podpůrné skupiny. Často Vám pomohou vyřešit obavy a mohou Vám poradit na základě vlastních zkušeností s diabetem.Neváhejte se obrátit na některé ze sdružení uvedených zde: https://www.diab.cz/pro-pacienty.
Deprese a úzkostlivé stavy jsou závažnými poruchami, které často provázejí diabetes 2. typu.3 Příčin k depresivním nebo úzkostlivým pocitům bývá celá řada. Nepřehlížejte je – duševní zdraví je nesmírně důležité a v obrovské míře se podílí na kvalitě života.
Více informací i podporu získáte i na různých linkách pomoci – stačí jim zatelefonovat a svěřit se. Komplexní výčet linek telefonické krizové pomoci, odkazy na chat poradny nebo seznam center pomoci naleznete zde: https://nepanikar.eu/mapa-pomoci-psychologove/.
VÍTE, ŽE...?
Až 40 % diabetiků 2. typu uvádí, že od stanovení diagnózy měli psychické problémy.3 | Diabetes 2. typu souvisí s depresí. Pokud se proto delší dobu necítíte ve své kůži, požádejte lékařský tým o pomoc.3 |
Reference
1 Americká diabetologická asociace. Getting the most out of your doctor’s appointment. K dispozici na: https://www.diabetes.org/sites/default/files/2019-10/ADA_2019_ADM_Questions_for_Dr_Visit%20%281%29.pdf (naposledy staženo v červnu 2021).
2 National Institute of Diabetes and Digestive and Kidney Diseases. Diabetes Diet, Eating, and Physical Activity. K dispozici na: https://www.niddk.nih.gov/health-information/diabetes/overview/diet-eating-physical-activity (naposledy staženo v červnu 2021).
3 Kalra S, Jena BN, Yeravdekar R. Emotional and Psychological Needs of People with Diabetes. Indian J Endocrinol Metab. 2018;22(5):696–704.