Mája boj s vážnou nemocí nevzdává, kupředu ji žene rodina
Zdravotní problémy Máju (37) trápily už od střední školy. „Špatně se mi dýchalo a pořád jsem pokašlávala,“ vzpomíná. Plicní lékař jí sdělil, že zřejmě přechodila zápal plic, ale pro jistotu ji poslal na další vyšetření. Dle nich pak Máje diagnostikoval systémový lupus erythematodes a předepsal jí léky. Její stav se však stále zhoršoval. „Začaly se přidávat bolesti a otoky kloubů, kožní problémy – hlavně na předloktí a v okolí šíje – kůži jsem měla nepříjemně staženou a ztvrdlou jako vosk. Nebyla jsem schopná udržet věci v ruce, byla jsem vyčerpaná. Dětská lékařka mě proto poslala do specializovaného Revmatologického ústavu v Praze, kde jsem se po sérii vyšetření dozvěděla, že nemám lupus, ale systémovou sklerodermii. Po dvou letech od prvních příznaků,“ popisuje Mája.

Školu nakonec Mája nedokončila. Díky dobré znalosti angličtiny si ale našla brigádu v lázních. Měla zde na starost komunikaci se zahraničními klienty. Rychle se zaučila a z brigády se stal pracovní úvazek. Následně si založila vlastní cestovní kancelář. „Psychicky mi hodně pomohl pobyt v Revmatologickém ústavu, kde jsem byla hospitalizovaná několik měsíců. Jak jsem byla „mezi svými“, cítila jsem se lépe. Viděla jsem, že jsou na tom lidé i hůře, přesto se ze života radují.“ Dalším impulsem, proč boj s nemocí nevzdat, bylo pro Máju založení rodiny. „I když mě lékaři od těhotenství odrazovali, šla jsem do toho, a teď máme s manželem dvě zdravé děti – šestiletého syna a čtyřletou dceru. Obě těhotenství proběhla hladce, neměla jsem problém ani s kojením.“
Mája s rodinou žije na vesnici, mají ve stáji tři koně, o které se starají, a účastní se s nimi soutěží. Provozují pony školku a rozvíjejí netradiční disciplínu Working Equitation, při níž musí jezdec s koněm zvládnout jak drezuru na obdélníku, tak překonávání různých překážek a práci s dobytkem. Zároveň si Mája po mateřské našla zaměstnání v jednom e-shopu, což jí umožňuje pracovat z domova. „To mi pomohlo hlavně v době koronavirové epidemie. Pokud bych při mých zdravotních problémech onemocněla, tak by to pro mě mohlo mít fatální následky,“ vysvětluje a pokračuje: „Jsem ráda, že bydlíme na vesnici, máme zahradu, kousek les, takže mohu bez rizika chodit ven, a díky práci z domu se cítím bezpečněji.“
Nákupy a další potřebné věci zajišťoval především manžel. „Hodně nám pomohli i známí, kteří mi v počátcích epidemie darovali respirátory, které doma našli. Skvělé jsou také webináře organizované Revma Ligou společně s pacientskou skupinou Skleroderma. Ty mě vytrhly z počáteční paniky a zorientovala jsem se v tom, jak v „době koronavirové“ fungovat i se svou diagnózou,“ uzavírá Mája.