Krátký pohled do historie domácích koček
Kočka patří k nejčastěji chovaným mazlíčkům na světě. Tyto drobné šelmy provázejí člověka již od počátku civilizace – náš vztah vznikl v dobách prvních zemědělců coby „sňatek z rozumu“, časem však přerostl v pouto plné lásky a úcty, které se táhne naší historií po více než 10 000 let. Fascinující cesta, během níž se z divoké kočky plavé a stepní stala dnešní kočka domácí, se vine téměř všemi zákoutími světa.
Blízký východ
Podle nedávných výzkumů žily kočky s lidmi v oblasti Mezopotámie, Turecka a Kypru o tisíce let dříve než v Egyptě. Důkazy nasvědčují tomu, že k domestikaci koček na Blízkém východě došlo před více než 10 000 lety, a tato zvířata uctívalo i mnoho z tamních náboženství. Proto je podle vědců právě Blízký východ považován za pravlast domácích koček. Tomu nasvědčuje i fakt, že typické skvrnité či „mourovaté“ zbarvení srsti, které často vídáme u domácích koček, se poprvé objevuje v Turecku během 14. století.
Afrika
Staří Egypťané začali s domestikací kočky plavé již před 4000 lety. V dávném Egyptě lidé věřili, že kočky jsou kouzelná, ba až božská stvoření – dokonce uctívali kočičí bohyni Bastet, která byla vyobrazována jako napůl žena a napůl kočka. Také na artefaktech ze starověkého Egypta se se symbolikou koček setkáme velice často, což svědčí o jejich popularitě i faktu, že již tehdy platily za vážené společníky člověka. Staří Egypťané se svým kočkám snažili zajistit věčný život i po smrti – díky mumifikaci.

Asie
Kolem roku 3000 př. n. l. začali s domestikací kočky bengálské a stepní také Číňané, kteří je využívali pro lov škodné. V období dynastie Sung (960–1279) byly kočky považovány za ceněné a věrné mazlíčky, kteří se stali námětem pro mnohé obrazy a sochy. V rámci čínské kultury byla kočka chápána jako symbol štěstí.
Evropa
Během středověku mnoho lidí kočky považovalo za démonická stvoření spojená s čarodějnictvím a zlem. Kvůli tomu je papežové i vysoké stavy zavrhovali, což vyústilo v jejich mučení a zabíjení. V modernějších dobách, zejména v osvíceneckém 17. a 18. století, kočky postupně přicházely o svou negativní pověst a stávali se z nich opět oblíbení a věrní mazlíčci. Dnes tato zvířata patří mezi nejoblíbenější a nejmilovanější evropské mazlíčky. Podle nedávné studie Boehringer Ingelheim a IPSOSu například 91 % majitelů koček tvrdí, že jejich mazlíček má příznivé dopady na jejich život.
Severní a Jižní Amerika
Kočky do Severní a Jižní Ameriky dorazily společně s evropskými osadníky. Během obdělávání polí se osvědčily coby zdatné lovkyně, schopné zbavit se hlodavců, i věrní mazlíčci. Brzy se mezi nimi a lidmi vytvořilo jedinečné pouto. Dnes je kočka nejoblíbenějším domácím mazlíčkem v USA – v domácnostech jich zde žije na 74 milionů.
Zdroje:
https://www.sciencemag.org/news/2017/06/ancient-egyptians-may-have-given-cats-personality-conquer-world
https://www.nature.com/news/how-cats-conquered-the-world-and-a-few-viking-ships-1.20643
https://www.smithsonianmag.com/smithsonian-institution/why-ancient-egyptians-loved-their-kitties-180965155/
https://www.nationalgeographic.com/animals/mammals/d/domestic-cat/
https://www.sciencedaily.com/releases/2016/01/160125100118.htm
https://www.thegreatcat.org/history-of-the-cat-in-the-dark-ages-part-9/
https://www.ancient.eu/article/1387/cats-in-the-middle-ages/
https://www.sciencemag.org/news/2018/12/viking-cat-skeletons-reveal-surprising-growth-size-felines-over-time
https://www.nationalgeographic.com/animals/mammals/d/domestic-cat/
https://www.smithsonianmag.com/history/a-brief-history-of-house-cats-158390681/
Poznámka: Odkazy vedou pryč ze stránky.