Porozumění komunikaci psů
Psi jsou našimi nejlepšími kamarády. Nicméně komunikace s nimi není vždy jednoduchá. Co vlastně znamená, když náš pes štěká, a můžeme s nimi navazovat oční kontakt? Pojďme zbořit nějaké mýty o našich čtyřnohých přátelích a ujasnit si, jak s nimi můžeme komunikovat.
Vrčení – příznak agrese?
Vrčení není vždy náznak agrese. Bolest, frustrace nebo strach jsou také možné spouštěče. Je proto důležité brát vrčení vždy vážně a snažit se zjistit, co se nám pes snaží říci. Pokud si například pes hraje s pytlem granulí, snaží se chránit si jídlo. Pokud si nejste jistí, co jeho vrčení způsobuje, poraďte se svým veterinářem nebo psím trenérem.
Ochrana mláděte
„Nemůže se nic stát, ostatní psi přeci neublíží tomu mému, vždyť je to ještě mládě!“. Spousta lidí si myslí, že štěňata a mladí psi mají speciální ochranu od dospělých psů. Vůbec ne! Obecně se dá říct, že psi budou tolerovat štěně zejména, pokud patří do jejich rodiny. Proto se ujistěte, že vzájemná interakce mezi mladým a starším psem zůstává ve hravém tónu a nevěřte slepě tomu, že každý pes je dobře vychovaný. Mějte se na pozoru.
Nenavazujte oční kontakt
Asi vás napadá, že takhle obecně se to nedá říci. Nicméně přímý pohled do očí zneklidňuje nejen psy, ale nesví jsou z něj i lidé. Je nejlepší se přímému pohledu do očí vyhýbat, zvlášť pokud psa neznáte. Na druhou stranu někteří psi budou aktivně vyhledávat oční kontakt, pokud je drbete nebo mazlíte. V tomto případě může oční kontakt prohloubit váš vzájemný vztah.
Mazleme se!
Fyzický kontakt posiluje pouto mezi lidmi a psy, nicméně je také potřeba brát v potaz psí potřeby. Psi mohou mazlení brát jako omezení a hrozbu. Pokud se pes otočí, měli byste na to zareagovat a raději ho hladit na jeho oblíbeném místě. Psi často preferují, když jsou s vámi na úrovni očí a mají rádi drbání kolem krku nebo podél zad. Řada našich čtyřnohých kamarádů ráda buduje vztah se svými páníčky právě během hraní.