Bleší alergická dermatitida u psů a koček
Blechy jsou aktivní po celý rok, ale šance na jejich chycení se zvyšují na jaře. Málo se ví, že pro blechy je vhodné období i podzim, protože počasí na podzim podporuje jejich životní cyklus. Největší nárůst problémů s blechami je tedy právě v tomto období. Jednou z nejběžnějších nemocí, která je spojována s bleším kousnutím je bleší alergická dermatitida (v originále FAD), nebo také hypersensitivita na bleší kousnutí, která nastává, když psí nebo kočičí imunitní systém přehnaně zareaguje na bleší sliny, které vpraví do těla během kousnutí. Následuje svědění, ztráta srsti a zanícení kůže.
Symptomy:
Spouštěčem této bleší alergické dermatitidy je přecitlivělost na bílkoviny v bleších slinách. Zvířecí imunitní systém reaguje alergickou reakcí. Na rozdíl od zablešení, které často zůstane neobjeveno, nebo se jen ze začátku projevuje lehkým drbáním, příznaky alergické dermatitidy jsou mnohem výraznější. Projevuje se neklidem nebo rozrušením, svěděním kůže a později i ztrátou srsti či tvorbou hnisajících ran. Jako jeden z příznaků se také může objevit vyrážka. Problém ovšem je, že ta může mít mnoho příčin. Veterinář by měl udělat jasnou diagnózu, protože symptomy jako svědění či zanícení kůže se objevují u mnoha kožních onemocnění. Vše ještě komplikuje fakt, že malé množství blech můžeme přehlédnout, ale jejich kousance (kterých uštědří několik denně) mohou spustit alergickou reakci. To způsobuje majitelům mazlíčků problémys projevy tohoto onemocnění.
Léčba:
Charakteristické příznaky a test s kartáčem na blechy vám může pomoci rychle zjistit, jestli se opravdu jedná o bleší alergickou dermatitidu. Pročísněte srst svého mazlíčka hřebenem na blechy, který potom otřete do bílého ručníku, a prohlédněte si výsledek. Malé černé tečky zanechávající červenohnědé šmouhy ukazují na přítomnost blešího trusu a naznačují zablešení. V takovém případě vezměte zvíře k veterináři, abyste probrali léčbu a prevenci. Při léčbě alergické reakce by mělo být prioritou zvládání svědění a péče o postiženou kůži. K tomuto účelu se často předepisují přípravky proti svědění a jakákoli infekce by měla být léčena.
Navíc je rozhodující důkladně bojovat se zablešením a soustředit se na neustálou prevenci, které se dá léčit schválenými přípravky proti blechám. Všechny své mazlíčky byste měli léčit ve stejnou dobu, protože neléčené zvíře zanechává blechy dál v prostředí domácnosti. K dostání jsou také spreje nebo rozprašovače proti blechám, které se dají aplikovat v prostorách, kde žijí mazlíčci. Je také důležité pravidelně čistit pelíšek a deky zablešeného mazlíčka.
Prevence
Pakliže byla vašemu mazlíčkovi diagnostikována bleší dermatitida, je nezbytné jej celoročně chránit účinným přípravkem proti blechám, aby se snížilo riziko nové alergické reakce. Navíc blechy přenášejí nemoci a jiné parazity jako třeba tasemnici psí, která je přenosná i na člověka. Je proto doporučováno s blechami počítat po celý rok – pro lepší život lidí i zvířat.