Věk a životní stádia koček
Kočky patří v řadě zemí k nejoblíbenějším domácím mazlíčkům – spousta majitelů koček považuje svého mazlíčka za nepostradatelného společníka. Mnohdy však nemají ani ponětí o tom, jak se zdravotní stav jejich koček v průběhu života vyvíjí.
Zdravotní potřeby koček se mění s přibývajícími léty. Rozeznáváme celkem 6 životních stádií života koček: kotě, mladá kočka, dospělá kočka, zralá kočka, stará kočka a velmi stará kočka. Každé stádium se vyznačuje náchylností k různým zdravotním problémům. Naučíte-li se v jednotlivých etapách na tyto obtíže dávat pozor, pomůžete své kočce prožít delší, zdravější a šťastnější život.

V tomto období je vhodné nechat kočku zkontrolovat kvůli různým vrozeným problémům jako rozštěp patra nebo kýla. Vyplatí se také s odborníkem probrat témata jako krmení, životní styl, vakcinace, odčervení, kastrace či očipování. Ujistěte se, že podmínky a sociální prostředí vaší domácnosti vyhovují potřebám kotěte – pomůžete tím předejít vzniku případných poruch chování.

Mezi běžná onemocnění mladých koček patří infekční choroby (dbejte proto na pravidelná očkování) a také různé úrazy spojené s lovem či bojem. Mladé kočky jsou totiž velmi aktivní a rády objevují svět. Během tohoto životního stádia kočky dospívají, a to jak fyzicky, tak duševně. Je proto důležité neustále hlídat prostředí, v němž se váš mazlíček pohybuje (včetně venkovního, má-li do něj přístup), stejně jako váhu a stravu vaší kočky – po kastraci může totiž docházet k přibírání.

V průběhu dospělosti se mnoho venku žijících koček stále aktivně věnuje lovu, proto je důležité neustále dbát na očkování a odčervování. Většina dospělých koček se také potýká s dentálními problémy či nemocnými dásněmi, které mohou být značně bolestivé a vést až ke ztrátě zubů. Doporučujeme proto poradit se sým zvěrolékařem, jak správně o chrup své kočky pečovat. Mezi další obtíže typické pro tuto životní etapu patří obezita, cystitida (zánět močového měchýře), střevní onemocnění, srdeční onemocnění a problémy s chováním.

V 7 a více letech věku je u koček zvýšené riziko rozvoje problémů souvisejících s vyšším věkem, a to i přesto, že kočky vypadají mladě a jsou stále hravé. K typickým příkladům takových onemocnění patří cukrovka, onemocnění ledvin, vyšší krevní tlak, hypertyreóza a rakovina. Důležité je tedy svou kočku bedlivě sledovat a všímat si obecných znaků nemocí jako špatně vypadající srst, letargie, úbytek váhy, zvracení, průjem, zácpa, změny v chuti k jídlu či pití, změny při močení a útlum aktivity. Mezi zralými a starými kočkami je rovněž nejvíce obézních koček, proto by měla být důsledná péče věnována také správnému krmení. Pravidelné vážení vašeho mazlíčka a sledování jeho konstituce je tedy nezbytností.

Pro toto období jsou typické drobné změny, například zvýšená spavost a/nebo útlum aktivity. Není však na místě svalovat každou změnu pouze na vysoký věk a neřešit ji. Jak kočky stárnou, dochází s vyšší pravděpodobností k rozvoji problémů jako je nadměrná aktivita štítné žlázy, vyšší tlak krve, onemocnění ledvin, artritida, diabetes a rakovina. Některé starší kočky také věnují méně péče svému zevnějšku, což může vyústit v problémy s kůží či srstí, popřípadě přerostlé drápky. Staré kočky mohou také méně jíst, například kvůli problémům se zuby či dásněmi nebo kvůli oslabenému čichu. Mnoho z těchto změn však lze úspěšně řešit, a i starší kočky tak mohou žít kvalitní život.

Ve vysokém stáří se může snadno rozvinout několik zdravotních problémů najednou! Staré kočky více ohrožují problémy spojené s věkem jako je rakovina, onemocnění srdce a ledvin, nadměrná činnost štítné žlázy, vysoký krevní tlak, artritida či úbytek váhy v důsledku trávicích obtíží. Mnoho z těchto problémů se však dá dobře řešit – změny u své kočky byste tedy neměli přehlížet jen jako projevy stáří. Lékařská prohlídka je důležitá také pokud vaše kočka začne vykazovat známky kočičího ekvivalentu stařecké demence – zmatenost, uzavřenost, bezcílné bloudění po domácnosti, časté mňoukání.
Řada z těchto obtíží se nicméně dá úspěšně léčit, a vaše stará kočka tak může i ve svém věku žít plnohodnotný život.
Kočky možná nemají devět životů, ale s vaší pomocí mohou být šťastné a zdravé napříč všemi etapami toho jednoho.
V případě dalších dotazů se neváhejte obrátit na svého veterináře.