Různá stadia života vašeho psa
Různá stadia života vašeho psa
Psi jsou nejen skvělými společníky, ale i odvážnými průvodci nebo dokonce záchranáři. I v těžkých chvílích nám přinášejí radost, útěchu a bezpodmínečnou lásku. Co tedy můžete pro svého čtyřnohého kamaráda udělat, aby si v každém věku uchoval pevné zdraví? Poradíme vám, jak na to!
Životní stadia se u různých typů psů liší. Možná vás to překvapí, ale věk, kdy se ze štěněte stává dospělý a později starší pes, závisí na tom, jak je pes velký.
Neustále však musíme mít na paměti, že každý pes je jiný. Takže i když nám kategorie velikosti psů pomáhají udělat si obecnou představu, konkrétní potřeby vašeho psa mohou záviset na jeho zdravotním stavu a specifických rysech plemene, k němuž patří. Váš veterinář vám blíže vysvětlí, do jaké míry se zmíněné kategorie týkají přímo vašeho psa.
PROČ ŽIVOTNÍ STÁDIA PSŮ ZÁLEŽÍ NA JEJICH VELIKOSTI?
Pochopení souvislosti mezi velikostí psa a načasováním jeho životních stadií je mimořádně důležité, neboť to pomáhá při plánování individuální zdravotní péče, která odpovídá potřebám psa v konkrétní fázi jeho života. Velmi důležité jsou tyto poznatky zejména při poskytování preventivní péče.
Na základě znalostí o fyzickém i mentálním dozrávání a stárnutí psů rozlišujeme obecně tři hlavní životní stadia: štěně, dospělý pes a starší pes.1 Níže uvádíme, v jakém věku psi různých velikostí vstupují do jednotlivých životních stadií a co to znamená z hlediska péče o jejich zdraví
PREVENCE JE DŮLEŽITÁ V KAŽDÉM VĚKU!!!
ŠTĚŇATA zažívají období velmi rychlého růstu, které u malých psů začíná zhruba v 6 měsících a u velkých psů přibližně v 1 roku věku.
V tomto období je vhodné probrat s veterinářem následující témata:
Toto stadium je zcela zásadní pro vývoj chování psa a jeho socializaci. U štěňat je možné korigovat nevhodné projevy chování daleko snadněji než u dospělých či starších psů. Požádejte veterináře, aby vašemu štěněti vyšetřil dutinu tlamy, zuby, uši a drápy, a ukázal vám, jak psům čistit zuby.
Velmi důležité je také nechat štěně očkovat všemi potřebnými vakcínami a včas se postarat o ochranu před parazity. Veterinář vám poradí, co konkrétně vaše štěně v tomto ohledu potřebuje.
Jakmile váš pes dosáhne DOSPĚLOSTI, proberte s veterinářem témata níže:
Pamatujte, že psi se učí v každém věku! Pokračujte ve výcviku a socializaci psa – oběma vám to přinese spoustu radostných chvil.
Jakmile váš pes dosáhne VYŠŠÍHO VĚKU, budete se muset na jeho zdravotní stav zaměřit ještě více.
S veterinářem se poraďte zejména o těchto tématech:
U starších psů je velmi důležité pravidelně provádět laboratorní testy, neboť pomáhají včas odhalit případné nemoci. Řadu onemocnění a změn postihujících starší psy je možné velmi úspěšně léčit. Starším psům tak můžeme zajistit dlouhý život ve zdraví.
BUĎTE SVÉMU PSOVI ZA VŠECH OKOLNOSTÍ OPOROU
Psi se v jednotlivých fázích života potýkají s různými zdravotními výzvami, každé období však přináší také spoustu radosti a nových zážitků. Věnujte proto pozornost měnícím se potřebám svého čtyřnohého přítele, aby si mohl užít každý okamžik bez ohledu na věk!
Literatura
1Upraveno podle odborných pokynů Americké asociace veterinárních nemocnic: „AAHA Canine Life Stage Guidelines 2019“