Chraňte svého psa před očním parazitem
Už jste slyšeli o thelazióze? Takzvaný „oční červ“ dokáže u psů vyvolat vážné záněty spojivek, které mohou vést až ke zvředovatění rohovky a dokonce i slepotě. V Evropě jej přenáší druh octomilek.
Vědecký název „thelazióza“ si většina majitelů psů zatím s nepříjemnou oční nemocí nejspíš nespojí. Parazitická hlístice Thelazia callipaeda, zvaná též oční červ, se šíří Evropou teprve krátce. Přesto bychom měli v zájmu bezpečí a zdraví lidí i zvířat toto riziko znát a pamatovat na účinnou prevenci.
CO JE THELAZIÓZA
Jednoduše řečeno, onemocnění způsobené parazitickým červem. Drobná bílá hlístice Thelazia callipeada žije na povrchu oka (obvykle pod třetím víčkem) domácích i divokých masožravců (psů, koček, lišek apod.), ale i dalších zvířat například vlků, kun, zajíců a králíků. Způsobuje zde zánět spojivek (konjunktivitidu) a zánět rohovky (keratitidu). V některých závažných případech se mohou vyskytnout i vředy a perforace rohovky nebo dokonce oslepnutí.
Nejčastějšími příznaky jsou u napadených psů konjunktivitida, epifora (nadměrné slzení), pruritus, purulentní oční výtok a blefarospasmus (křeč očních víček).
Fotografie použita s laskavým svolením prof. Domenica Otranta, Univerzita v Bari
PROČ SE ŠÍŘÍ
Po desítky let byl výskyt podobných očních červů omezen na Asii a země bývalého Sovětského svazu. Nyní se však parazité šíří po celém evropském kontinentu spolu s nakaženými zvířaty pohybujícími se z/do endemických oblastí a s octomilkami, které žijí i v našich zahradách. Tyto mušky působí jako hostitelé a přenašeč parazita a vyvolávají časté reinfestace.
JE NEBEZPEČNÁ I PRO ČLOVĚKA?
Tento parazit má zoonotický potenciál a dokáže tedy kromě domácích zvířat napadat i člověka. Lidský pacient se může nakazit stejnou cestou a od stejného mezihostitele jako psi, kteří fungují jako rezervoár humánní infekce.
JAK SE PŘENÁŠÍ?
Přechodný hostitel thelazií, samec octomilky Phortica variegata, se krmí očním výtokem zvířat a přitom přenáší infekční larvy parazita na povrch oka.
JAK JI POZNÁM U SVÉHO MAZLÍČKA?
Hlavními klinickými příznaky jsou u lidí i u zvířat nadměrné slzení, konjunktivitida a zánět rohovky. Dalším varovným znamením může být svědění oka. V závažných případech může dojít až ke zvředovatění a perforaci rohovky a nakonec oslepnutí. Klinické podezření by mělo vyvolat jakékoli podráždění oka, konečnou diagnózu však vynáší veterinární lékař po ověření přítomnosti parazita v oku.
CO MÁM DĚLAT, KDYŽ SE MŮJ MAZLÍČEK NAKAZÍ?
Léčbu vždy provádí veterinář. Spočívá v mechanickém odstranění červů tamponem a/nebo vypláchnutí spojivkového vaku oka. Přidat se může také farmakologická léčba.
JAK MOHU SVÉHO MAZLÍČKA CHRÁNIT?
Pro prevenci napadení očními červy existuje bezpečné a účinné řešení v podobě ochranných přípravků proti parazitům. Nezapomeňte stále sledovat zdravotní stav svého mazlíčka a v případě potřeby se poraďte s veterinářem.