Z celosvětového průzkumu vyplývá, že pro mladší pacienty představuje CHOPN větší zátěž.
- CHOPN výrazněji dopadá na každodenní aktivity mladších pacientů.
- Mladší pacienti vnímají onemocnění negativněji.
- Mladší pacienti chtějí a potřebují větší podporu odborných zdravotnických pracovníků (HCP) pro zajištění optimálního způsobu léčby.
Ingelheim, Německo, 9. července 2020 – Výsledky celosvětového průzkumu, kterého se zúčastnilo 1 375 dospělých respondentů z 11 zemí ve věku nejméně 45 let trpících chronickou obstrukční plicní nemocí (CHOPN) byly publikovány v časopise COPD: Journal of Chronic Obstructive Pulmonary Disease.1 Tyto výsledky naznačují, že CHOPN významně ovlivňuje jak fyzickou, tak psychosociální oblast pacientů, a to zejména u věkové skupiny 45 až 54 let. Ve srovnání se staršími pacienty (ve věku ≥ 65 let) respondenti z této věkové skupiny častěji uváděli větší dopad CHOPN na jejich tělesnou a duševní pohodu (wellbeing) a každodenní aktivity. Uváděli také, že musí častěji přizpůsobovat své aktivity symptomům onemocnění.1 Výsledky průzkumu naznačují, že zejména mladší osoby s CHOPN pociťují zásadní vliv onemocnění na kvalitu života a zároveň jim chybí dostatek informací o tomto onemocnění.
„Jedná se o jeden z několika průzkumů, které studují dopad CHOPN na různé věkové skupiny,“ uvedl profesor Dr. Dekhuijzen, pneumolog z lékařské fakulty univerzity Radboud Universiteit v nizozemském Nijmegenu. „Jako odborní zdravotničtí pracovníci si musíme uvědomit, že tatáž nemoc ovlivňuje život mladších a starších pacientů odlišně, a že to, jak pacienti tento dopad vnímají, musí být bráno v potaz při hledání optimálního způsobu léčby vhodné pro konkrétního pacienta.“
Srovnáme-li odpovědi mladších (45 – 54 let) a starších pacientů (≥ 65 let), zjistíme následující:
- Mladší pacienti častěji uváděli, že CHOPN „extrémně“ nebo „velmi silně“ ovlivňuje jejich schopnost věnovat se každodenním činnostem mimo domov (37 % vs. 22 %) a cestování na delší vzdálenosti (38 % vs. 18 %).1 Je u nich také více než dvakrát vyšší pravděpodobnost, že si budou muset naplánovat denní program s ohledem na riziko výskytu epizody dušnosti a/nebo kašle (41 % vs. 19 %).1
- Významně vyšší procento pacientů ve věku 45 – 54 let hodnotilo svoji tělesnou a duševní pohodu (wellbeing) termíny „nízká“ nebo „velmi nízká“ (35 % vs. 28 %; P < 0,05). Podle průzkumu se také 1,7x častěji cítili „ve stresu“ a 2,2x častěji „vyčerpaní“ (P < 0,05).1
- Mladší pacienti se také významně více spoléhali na lékaře a až třikrát častěji od nich očekávali informace o tom, jak efektivněji používat inhalační systémy (18 % mladších vs. 58 % starších pacientů, kteří tyto informace nepožadovali).1
„Jedním z možných důvodů, proč je postoj mladších pacientů k onemocnění tak odlišný od postoje starších pacientů, je fakt, že mladší lidé obvykle vedou aktivnější pracovní i společenský život a liší se tak od starších pacientů v názoru na to, jak by život s CHOPN měl vypadat,“ říká Nicole Hass, zástupkyně asociací European Federation of Allergy a Airways Diseases Patients’ Associations (EFA). „I když je pro hlubší pochopení rozdílů mezi věkovými skupinami nutné provést další výzkumy, výsledky průzkumu ukazují, že pacienty je třeba lépe informovat o tom, jak mohou pozitivně ovlivnit vývoj své choroby – například tím, že si promluví s lékařem o optimálním způsobu léčby, díky němuž nebudou muset omezovat každodenní aktivity.“
Z výsledků průzkumu plyne, že pracovníci ve zdravotnictví by měli s pacienty s CHOPN, zejména s těmi mladšími, více spolupracovat při hledání optimálních způsobů léčby s cílem zmírnit symptomy onemocnění a snížit dopady nemoci na kvalitu jejich života. Dr. Paola Casarosa, vedoucí úseku Global Therapeutic Areas společnosti Boehringer Ingelheim, podotýká: „Výsledky tohoto průzkumu všeobecně odpovídají tomu, oč se jako organizace průběžně snažíme. Zdůrazňují význam optimalizace léčby a poukazují na to, že je třeba pacientům s léčbou pomoci, aby mohli i nadále žít aktivně.“
Co je CHOPN
CHOPN je progresivní onemocnění dýchací soustavy omezující proudění vzduchu do plic a z plic. Toto onemocnění bylo aktuálně diagnostikováno přibližně u 251 milionu lidí na celém světě.2 Chronickou obstrukční plicní nemoc není možné vyléčit, u většiny pacientů je však možné zmírňovat příznaky pomocí vhodných léků a dobře nastaveného léčebného plánu.2
Informace o průzkumu
Zadavatelem celosvětového průzkumu názorů pacientů je společnost Boehringer Ingelheim. Zúčastnilo se ho 1 375 dospělých osob s CHOPN ve věku 45 let a více. Online průzkumu se zúčastnili pacienti v 11 zemích, konkrétně v Číně, Dánsku, Francii, Německu, Itálii, Japonsku, Nizozemsku, Polsku, Španělsku, Velké Británii a USA. Respondenti byli rozděleni do tří věkových skupin (45 – 54, 55 – 64, ≥ 65 let). Cílem průzkumu bylo vyhodnocení dopadu CHOPN na běžný život pacientů.
Reference:
[1] Dekhuijzen R, a kol. COPD. 2020 July 8. doi: 10.1080/15412555.2020.1788526. ePub ahead of print.
[2] WHO. Informační listy Světové zdravotnické organizace. Chronická obstrukční plicní nemoc (CHOPN). Dostupné na adrese: https://www.who.int/news-room/fact-sheets/detail/chronic-obstructive-pulmonary-disease-(copd) [poslední zobrazení v červenci 2020].