Světový den sklerodermie 2019: Boehringer Ingelheim zlepšuje informovanost o plicní fibróze u pacientů se systémovou sklerodermií
-
Systémová sklerodermie postihuje přibližně 2,5 milionu pacientů na celém světě3
-
Plicní fibróza je častou a život ohrožující komplikací systémové sklerodermie a hlavní příčinou smrti1,2,4
-
Zásadním bodem je sledování příznaků systémové sklerodermie a progrese onemocnění
Praha, 29. června 2019 – Systémová sklerodermie je vzácné onemocnění charakterizované zbytněním a zjizvením pojivové tkáně v organismu, které postihuje přibližně 2,5 milionu pacientů na celém světě.1,2,3 Onemocnění může vést ke zjizvení kůže, plic, srdce a ledvin, které je vysilující a může se stát i život ohrožujícím.1,2
Společnost Boehringer Ingelheim u příležitosti Světového dne systémové sklerodermie zlepšuje informovanost o plicní fibróze, která představuje nejčastější komplikaci systémové sklerodermie a hlavní příčinu úmrtí pacientů s tímto onemocněním.1,2,4 Plicní fibróza neboli intersticiální plicní onemocnění je jedním ze dvou hlavních způsobů, kterým se může systémová sklerodermie projevovat v plicích.5 Zjizvením dochází k tuhnutí tkáně a k postižení drobných plicních sklípků, ve kterých dochází k okysličování krve. Plíce tak nemohou správně fungovat.5 K příznakům plicní fibrózy patří dušnost při námaze nebo chůzi do kopce a do schodů nebo přetrvávající suchý dráždivý kašel.5
Zásadním bodem v léčbě systémové sklerodermie je sledování onemocnění a veškerých souvisejících komplikací. Při kontrolách lze zjistit veškeré časné projevy a případnou progresi onemocnění. Příznaky systémové sklerodermie se navíc mohou postupně měnit. Pravidelné lékařské kontroly jsou proto důležité.6
Vzhledem k podstatnému vlivu na kvalitu života se systémová sklerodermie může stát pro pacienty - nejčastěji ženy ve věku 25 až 55 let - obrovskou zátěží.7 V současnosti se systémová sklerodermie nedá vyléčit, lze ale použít celou řadu léků na různé příznaky vyvolané systémovou sklerodermií, a tím co nejvíce omezit její dopad.
Společnost Boehringer Ingelheim se zavázala trvale zlepšovat život pacientům se závažnými onemocněními, zejména pacientům se vzácnými onemocněními, na které dosud neexistuje léčba.
Redakční poznámky
Cílem inovativní farmaceutické společnosti Boehringer Ingelheim, která se orientuje na výzkum léčivých přípravků, je zlepšování zdraví lidí i zvířat. Důraz je přitom kladen na onemocnění, u kterých doposud nebylo nalezeno uspokojivé léčebné řešení. Společnost se proto zaměřuje na vývoj inovativních léčivých přípravků, které mohou pacientům prodloužit život. V oblasti veterinární medicíny pak Boehringer Ingelheim symbolizuje pokročilou prevenci.
Rodinná firma Boehringer Ingelheim byla založena v roce 1885 a dnes patří mezi 20 největších farmaceutických společností. Přes 50 000 zaměstnanců denně přináší hodnotu pacientům skrze inovativní práci ve třech obchodních oblastech: humánní léčivé přípravky, veterinární medicína a biofarmaceutika. V roce 2018 dosáhla společnost tržeb ve výši téměř 17,5 miliard eur. Výdaje na výzkum a vývoj přitom představovaly 18,1% z této částky, tj. 3,2 miliardy eur.
Boehringer Ingelheim jako rodinná firma plánuje v horizontu generací a dbá na dlouhodobý úspěch spíše než na krátkodobý zisk. Společnost proto využívá organického růstu z vlastních zdrojů, přičemž je zároveň otevřena novým partnerstvím a strategickým aliancím v oblasti výzkumu. Ve všem, co společnost Boehringer Ingelheim dělá, přirozeně přijímá svou odpovědnost vůči lidem i životnímu prostředí.
Další informace jsou k dispozici na http://www.boehringer-ingelheim.com nebo v naší výroční zprávě na: http://annualreport.boehringer-ingelheim.com.
Literatura
1. Solomon J. J., Olson A. L., Fischer A., et al. European Respiratory Update: Scleroderma lung disease. Eur.Respir. Rev. 2013; 22: 127, 6–19.
2. Denton C. P., Khanna D. Systemic sclerosis. The Lancet. 13. dubna 2017 http://dx.doi.org/10.1016/S0140-6736(17)30933-9.
3. Scleroderma & Raynauds UK (SRUK). K dispozici na: https://www.sruk.co.uk/scleroderma/what-scleroderma/ Staženo v dubnu 2019.
4. Herzog E. L., et al. Review: Interstitial Lung Disease Associated with Systemic Sclerosis and Idiopathic Pulmonary Fibrosis: How Similar and Distinct? Arthritis & Rheumatology. 2014;66:1967-1978.
5. Scleroderma & Raynaud’s UK. Organs. K dispozici na: https://www.sruk.co.uk/scleroderma/scleroderma-and-your-body/organs/ Staženo v dubnu 2019.
6. Nihtyanova S., et al. Prediction of pulmonary complications and long-term survival in systemic sclerosis. Arthritis Rheum 2014;66(6):1625–35. 7. Scleroderma Foundation. What is scleroderma? K dispozici na: http://www.scleroderma.org/site/PageNavigator/patients_whatis.html#.V%20hgSaPlViko. Staženo v dubnu 2019.