Startuje největší evropská iniciativa zaměřená na urychlení vývoje léku na COVID-19 a případné další hrozby koronaviru
- CARE (Corona Accelerated R&D in Europe) s podporou evropské Innovative Medicines Initiative (IMI) je největším projektem svého druhu, jenž se zabývá hledáním a vývojem momentálně tolik potřebných možností léčby onemocnění COVID-19.
- Tato iniciativa se zasazuje o dlouhodobou studii onemocnění a o vývoj léčby na COVID-19 a případné další onemocnění způsobené koronaviry. Současně se snaží o využití stávajících léčiv v nové indikaci jako možného řešení aktuální situace.
- Konsorcium CARE posílí výzkum a vývoj v oblasti léčby COVID-19 tím, že propojí odborné znalosti a projekty 37 týmů akademických a neziskových výzkumných institucí a farmaceutických společností do jednoho komplexního celku zaměřeného na vývoj nového léku.

Jako člen CARE bude mít Boehringer Ingelheim na starost vedení pracovního směru konsorcia zaměřeného na vývoj virus neutralizačních protilátek. Dále společnost poskytne antivirotické molekuly ze svého historického portfolia HIV a HCV a kandidátní malé molekuly prostřednictvím komplexního prověřování své knihovny chemických sloučenin.
„Pandemie COVID-19 se objevila jako největší celosvětová zdravotní hrozba pro lidstvo v tomto století a nyní je zapotřebí, aby světová vědecká obec spojila své síly dosud nevídaným způsobem,“ uvedl profesor Yves Lévy, výkonný ředitel VRI-Inserm a koordinátor projektu CARE. „Kromě toho, že jednotlivé týmy zapojené do tohoto velmi ambiciózního projektu pocházejí z mimořádně kvalitních vědeckých pracovišť, spojuje CARE 37 partnerů vytvářejících platformu, na níž propojí svoji odbornost a know-how v pětiletém pracovním programu s cílem vyvinout léčbu na onemocnění COVID-19. Jsme velmi vděční za finanční podporu, kterou poskytla Iniciativa pro inovativní léčiva na realizaci tohoto plánu.“
Vzhledem k neexistenci registrovaných vakcín a dosud omezeným možnostem léčby COVID-19, pandemie tohoto onemocnění stále probíhá a každým dnem si žádá více obětí. Spojení nejinovativnějších a nejzkušenějších vědeckých pracovníků ze všech relevantních oborů v jedinečném duchu spolupráce projektu CARE umožní maximální využití vzájemného propojení a doplnění s dalšími iniciativami, jako jsou například COVID-19 Therapeutics Accelerator podporovaný nadací Gates Foundation, MANCO1, SCORE2, a síť ECRAID3, aby se urychlila cesta k řešení současné pandemie COVID-19, stejně jako dalších koronavirových onemocnění v budoucnosti. Po laboratorních testech bude projekt pokračovat klinickým testováním nejslibnějších kandidátních léčiv na pacientech.
Clive R. Wood, Ph.D., víceprezident a šéf celosvětového výzkumu společnosti Boehringer Ingelheim uvedl: „Konsorcium CARE si klade za cíl umožnit využití síly otevřené vědecké spolupráce pro dobro lidstva. S našimi partnery v akademické i průmyslové sféře budeme pracovat rychle a rozhodně v bezprecedentním duchu spolupráce tak, abychom zvítězili nad nebývalou hrozbou COVID-19 a dalšími závažnými onemocněními způsobenými koronaviry.“
„Jsme velmi rádi, že můžeme zahájit práci konsorcia CARE a spolupracovat s dalšími skvělými odborníky, abychom co nejdříve našli nové léky na SARS-CoV-2 a další koronaviry, které mají potenciál způsobovat epidemie,“ dodává vedoucí projektu CARE Marnix Van Loock, vědecký ředitel a vedoucí výzkumu nových patogenů útvaru Global Public Health společnosti Janssen Pharmaceutica NV. „Těšíme se, že v rámci této iniciativy využijeme v praxi poznatky z probíhající spolupráce na COVID-19 s výzkumným ústavem Rega Institute for Medical Research, který je součástí KU Leuven, kdy budeme v databázi tisíců stávajících známých léčiv hledat možnosti změn v jejich indikaci.“
Kumar Saikatendu, Ph.D., ředitel útvaru Global Research Externalization společnosti Takeda uvedl: „Je pro nás ctí vidět takovou koncentraci nejlepších vědeckých mozků Evropy, které se spojují, aby naléhavě vyřešily tento složitý problém. COVID-19 je pro naši generaci vědecká výzva, jaká se objevuje jednou za život. CARE si klade za cíl vytvořit účinnou léčbu s pozitivním bezpečnostním profilem pro vyřešení současného výskytu onemocnění i budoucích onemocnění způsobených koronaviry. Doufáme, že budeme postupovat rychle a budeme moci včas nabídnout řešení.“
Rozsáhlá krátkodobá a dlouhodobá reakce a COVID-19
Care si klade za cíl vytvořit účinnou léčbu s pozitivním bezpečnostním profilem proti onemocnění COVID-19 (využití známých léčiv v nové indikaci) a vyvinout nové léky a protilátky vytvořené konkrétně pro boj s virem SARS-CoV-2.
Práce konsorcia se bude opírat o tři pilíře:
- Využití známých léčiv v nové indikaci prostřednictvím prohledávání a profilování databází složek léčiv, které poskytnou partneři s cílem urychlit vstup do pokročilých fází klinického testování.
- Objev malých molekul vycházející ze screeningu in silico a profilování kandidátních složek působících proti SARS-CoV-2 a budoucím koronavirům.
- Virus neutralizační protilátky s použitím metod humánního fágového a kvasinkového displeje, imunizace humanizovaných zvířecích modelů, pacientských B buněk a design in silico.
S těmito pilíři jsou úzce spjaty směry bádání zaměřené na zdokonalení vhodných sloučenin prostřednictvím rozsáhlé kampaně ve farmaceutické chemii, výzkumu biologických systémů a preklinického a klinického hodnocení molekul ze všech tří pilířů. Pracovní soubor zabývající se biologickými systémy bude zkoumat virovou patofyziologii, abychom lépe poznali vzájemné vztahy mezi fázemi virové infekce a imunitními odpověďmi lidského organismu. Identifikované markery onemocnění umožní předání informací do vývoje a vylepšení designu a monitoringu klinických studií fáze 1 a 2 při zkoumání nových léčiv, jež budou v projektu CARE vyvinuta.
Stručně o CARE
Care je nově vzniklé partnerství veřejného a soukromého sektoru, které spojuje vědecké pracovníky z akademické půdy, výzkumných center, malých a středně velkých podniků (SME), členských společností Evropské federace farmaceutického průmyslu a asociací (EFPIA) a partnerů IMI. Celkem je těchto partnerských organizací 37. Profesor Yves Lévy z VRI-Inserm je akademický koordinátor, Marnix Van Loock z Janssen Pharmaceutical Companies skupiny Johnson & Johnson je vedoucím projektu za EFPIA a Kumar Saikatendu z firmy Takeda je druhý vedoucí projektu. Partnery projektu je 11 akademických institucí (KUL, GUF, AMU, UzL UU, EDI-IVI, UHAM, UEDIN, TiHo, JU, LUMC), 5 veřejných výzkumných organizací (Inserm, CHUV, CEA, HZI, SERMAS) a 7 malých a středně velkých podniků (IT, EVF, EXSCI, NUVISAN, SCIFEON, ENYO, AIB), spolu s 11 členy EFPIA (Janssen, Takeda, Pfizer, ABBV, Boehringer Ingelheim, Merck KgA, BAG, Novartis, Astellas, Servier a AiCuris), a třemi přidruženými partnery IMI2 (BMGF, UNIVDUN, GHDDI).*
Stručně o Boehringer Ingelheim
Výroba a zdokonalování léků pro lidi a zvířata je podstatou naší práce. Vývoj průlomových léčebných metod, které mění životy našich pacientů, považujeme za své poslání. Boehringer Ingelheim je od založení v roce 1885 nezávislou rodinnou firmou. To nám dává volnost na cestě k dosažení dlouhodobé vize a při úvahách o budoucích potřebách ve zdravotnictví se zaměřením na ty oblasti, kde můžeme co nejvíce pomoci.
Patříme k hlavním farmaceutickým společnostem na světě se zaměřením na výzkum. Více než 51 000 zaměstnanců přináší denně hodnotu pacientům skrze inovativní práci ve třech obchodních oblastech: humánní léčivé přípravky, veterinární medicína a biofarmaceutická smluvní výroba. V roce 2019 jsme dosáhli tržeb ve výši 19 miliard eur. Významnou částku 3,5 miliard eur jsme pak investovali do výzkumu a vývoje, abychom podpořili inovace a mohli vyvinout novou generaci léčiv, které zachraňují životy a zlepšují jejich kvalitu.
Pomocí partnerské spolupráce s nejrůznějšími odborníky z oblasti přírodních věd dále rozšiřujeme naše vědecké možnosti. Díky této spolupráci můžeme uvádět nové přelomové léky na trh rychleji a zlepšovat tak životy dnešních i budoucích pacientů.
Více informací o společnosti Boehringer Ingelheim naleznete na www.boehringer-ingelheim.com nebo v naší výroční zprávě: annualreport.boehringer-ingelheim.com.
Stručně o IMI
Iniciativa pro inovativní léčiva (IMI) je největší evropská veřejno-soukromá iniciativa zaměřená na urychlení vývoje lepších a bezpečnějších léků pro pacienty. IMI podporuje spolupráci na výzkumných projektech a rozvíjí sítě odborníků z průmyslu a akademických pracovníků s cílem podpořit inovace ve farmaceutickém průmyslu v Evropě. IMI je společným podnikem Evropské unie a Evropské federace farmaceutického průmyslu a asociací (EFPIA).
Další podrobnosti naleznete na: http://imi.europa.eu/
Poděkování
Tento projekt získal finanční podporu ze společného podniku (JU) Iniciativy pro inovativní léčiva 2 v rámci grantové dohody č. 101005077. JU obdržel podporu z programu pro výzkum a vývoj Evropské unie Horizon 2020, dále z EFPIA, BILL & MELINDA GATES FOUNDATION, GLOBAL HEALTH DRUG DISCOVERY INSTITUTE a UNIVERSITY OF DUNDEE.
*Seznam partnerů
1 (Koordinátor) VRI-Institut National de la Santé et de la Recherche Médicale (Inserm) FR
2 (Vedoucí projektu) Janssen Pharmaceutica NV (Janssen) BE
3 (Druhý vedoucí projektu) Takeda Pharmaceuticals International AG (Takeda) CH
4 Commissariat à l'énergie atomique et aux énergies alternatives (CEA) FR
5 Centre Hospitalier Universitaire Vaudois (CHUV) CH
6 Eurovacc Foundation (EVF) CH
7 Exscientia Limited (EXSCI) UK
8 Johann Wolfgang Goethe University Frankfurt am Main (GUF) DE
9 Helmholtz-Zentrum für Infektionsforschung GmbH (HZI) DE
10 Uniwersytet Jagiellonski (JU) PL
11 Katholieke Universiteit Leuven (KUL) BE
12 Academisch Ziekenhuis Leiden (LUMC) NL
13 Servicio Madrileno De Salud (SERMAS) ES
14 Nuvisan ICB GmbH (NUVISAN) DE
15 Scifeon ApS (SCIFEON) DK
16 Université d’Aix Marseille (AMU) FR
17 The University of Edinburgh (UEDIN) UK
18 University of Hamburg (UHAM) DE
19 Universitaet zu Luebeck (UzL) DE
20 Universiteit Utrecht (UU) NL
21 Eidgenoessisches Departement des Innern (EDI-IVI) CH
22 Inserm Transfert SA (IT) FR
23 AbbVie Inc. (ABBV) US
24 Astellas Pharma Europe BV (ASTELLAS) NL
25 Bayer AG (BAG) DE
26 Boehringer Ingelheim (BI) DE
27 University of Dundee (UNIVDUN) UK
28 Enyo Pharma SA (ENYO) FR
29 Bill & Melinda Gates Foundation (BMGF) US
30 Global Health Drug Discovery Institute (GHDDI) CN
31 Novartis Pharma AG (NOVARTIS) CH
32 Pfizer Ltd. (Pfizer) UK
33 Merck KGaA (Merck) DE
34 University of Veterinary Medicine Hannover (TiHo) DE
35 Ai-biopharma (AIB) FR
36 AiCuris Anti-infective Cures GmbH (AiCuris) DE
37 Institut de Recherches Internationales Servier (Servier) FR
Kontakty pro komunikaci s médii:
Pro společné otázky týkající se projektu CARE
Boehringer Ingelheim
Dr. Reinhard Malin
Head of Communications Innovation Unit
Boehringer Ingelheim Corporate Center GmbH
P: +49 6132 77-90815
reinhard.malin@boehringer-ingelheim.com
Linda Ruckel
Associate Director, Media and Corporate Reputation
Boehringer Ingelheim U.S.
P: +1 203-791-6672
linda.ruckel@boehringer-ingelheim.com