Společnost Boehringer Ingelheim zahájila klinickou studii fáze II cílené terapie na pomoc lidem se závažným plicním onemocněním způsobeným COVID-19.
- Tato studie hodnotí novou sloučeninu pro hospitalizované osoby infikované virem SARS-CoV-2 se závažnými respiračními komplikacemi, pro které jsou v současné době k dispozici velmi omezené možnosti léčby.
- Tato nová možnost léčby by mohla pomoci 67–85 % pacientů s COVID-19 přijatých na jednotku intenzivní péče, kteří trpí syndromem akutní respirační tísně,1 což může snížit potřebu mechanické ventilace a zvýšit šanci na záchranu života.
- Zahájení této studie fáze II je součástí pokračujícího úsilí společnosti Boehringer Ingelheim o urychlení objevu a vývoje naléhavě potřebných léků pro pacienty s COVID-19.
Praha, Česká Republika – 10. listopadu 2020– Společnost Boehringer Ingelheim oznámila zahájení klinické studie fáze II nové sloučeniny, která může zmírnit poškození plic a snížit riziko nebo závažnost akutních respiračních komplikací u pacientů hospitalizovaných s COVID-19. Cílem léčby je snížit potřebu podpory plicním ventilátorem, zlepšit rychlost zotavení pacienta a v konečném důsledku tak zachraňovat životy. Společnost Boehringer Ingelheim se zavázala bojovat proti COVID-19 a svými odbornými znalostmi a zdroji přispívá k vývoji nových léčebných možností pro pacienty trpící závažnými komplikacemi, způsobenými tímto virem.
„COVID-19 může způsobovat vážné plicní komplikace, jako je virový zápal plic, a ve vážných případech může vést až k syndromu akutní respirační tísně (ARDS) a plicnímu selhání," uvedla Dr. Lorraine B. Wareová, profesorka medicíny a patologie, mikrobiologie a imunologie na Vanderbiltově Universitě. „Pacienti hospitalizovaní s ARDS kvůli COVID-19 často nejsou schopni sami dýchat a mohou vyžadovat podporu životních funkcí pomocí mechanického ventilátoru, který jim pomáhá dodávat do těla kyslík.“ I když doufáme, že budoucí vakcíny pomohou počet případů závažného onemocnění COVID-19 snížit, i nadále přetrvává neuspokojená potřeba řešit respirační komplikace u infikovaných pacientů a poskytnout zdravotnickým pracovníkům účinnou alternativu k mechanické ventilaci, která může potenciálně snížit zátěž léčby v nemocničním prostředí.”
Přibližně u 15 % pacientů infikovaných virem SARS-CoV-2 se vyvine závažná forma onemocnění a až 30 % těžce nemocných pacientů může vyžadovat lékařskou péči na jednotce intenzivní péče (JIP). U 67 až 85 procent pacientů na JIP dochází ke vzniku ARDS, což je potenciálně smrtelná komplikace těžkého průběhu onemocnění COVID-19.1Léčebné možnosti jsou naléhavě potřebné ke snížení vážné dechové tísně, záchraně životů a v konečném důsledku ke snížení obrovské zátěže, kterou virus pro systémy zdravotní péče představuje.
„Tato terapie může poskytnout první potenciální léčbu syndromu dechové tísně souvisejícího s COVID-19 a tím překlenout významnou mezeru v léčebném režimu u pacientů s COVID-19. Jelikož jsme v posledních měsících začali patologii tohoto onemocnění lépe rozumět, uvědomili jsme si, že tato sloučenina může mít jedinečný potenciál pomoci nejpostiženějším pacientům, a proto jsme ji dovedli až do stadia klinických studií,“ sdělil Dr. Mehdi Shahidi, viceprezident pro medicínu a vedoucí klinického vývoje ve společnosti Boehringer Ingelheim. „Doufáme, že tento pokrok poskytne ošetřujícím lékařům nový nástroj zlepšující prognózu hospitalizovaných pacientů postižených respiračními komplikacemi souvisejícími s COVID-19.”
O této studii
Primárním sledovaným cílem je parametr procenta pacientů, kteří zůstanou naživu a bez podpory mechanické ventilace 29. den léčby. Mezi další cílové parametry patří míra klinicky významného zlepšení, saturace kyslíkem a příjem na JIP. U pacientů hospitalizovaných s COVID-19 dochází ke zvýšení reaktivních forem kyslíku (ROS) v důsledku poškození dýchacích cest. Bylo prokázáno, že ROS aktivuje TRPC6, který může způsobit navazující buněčné poškození vedoucí k narušení funkce buněčné bariéry, zvýšenou propustnost tkání, otok plic, a nakonec syndrom akutní respirační tísně (ARDS). Na zvířecích modelech bylo prokázáno, že testovaná léčba snižuje poškození buněk i otok plic a může tedy poskytnout podobné výhody u pacientů se závažnou infekcí SARS-CoV-2.
Očekává se, že nábor pacientů do studie bude zahrnovat přibližně 40 studijních míst v osmi zemích. Další informace naleznete na: clinicaltrials.gov a mystudywindow.com.
O Boehringer Ingelheim
Výroba a zdokonalování léků pro lidi a zvířata je podstatou naší práce. Vývoj průlomových léčebných metod, které mění životy našich pacientů, považujeme za své poslání. Boehringer Ingelheim je od založení v roce 1885 nezávislou rodinnou firmou. To nám dává volnost na cestě k dosažení dlouhodobé vize a při úvahách o budoucích potřebách ve zdravotnictví se zaměřením na ty oblasti, kde můžeme co nejvíce pomoci.
Patříme k hlavním farmaceutickým společnostem na světě se zaměřením na výzkum. Více než 51 000 zaměstnanců přináší denně hodnotu pacientům skrze inovativní práci ve třech obchodních oblastech: humánní léčivé přípravky, veterinární medicína a biofarmaceutická smluvní výroba. V roce 2019 jsme dosáhli tržeb ve výši 19 miliard eur. Významnou částku 3,5 miliard eur jsme pak investovali do výzkumu a vývoje, abychom podpořili inovace a mohli vyvinout novou generaci léčiv, které zachraňují životy a zlepšují jejich kvalitu.
Pomocí partnerské spolupráce s nejrůznějšími odborníky z oblasti přírodních věd dále rozšiřujeme naše vědecké možnosti. Díky této spolupráci můžeme uvádět nové přelomové léky na trh rychleji a zlepšovat tak životy dnešních i budoucích pacientů.
Více informací o společnosti Boehringer Ingelheim naleznete na www.boehringer-ingelheim.com nebo v naší výroční zprávě: annualreport.boehringer-ingelheim.com.

Odkazy
1) Centers for Disease Control and Prevention (CDC). “Interim Clinical Guidance for Management of Patients with Confirmed Coronavirus Disease (COVID-19).” Retrieved from: https://www.cdc.gov/coronavirus/2019-ncov/hcp/clinical-guidance-management-patients.html. Navštíveno v listopadu 2020.