Boehringer Ingelheim věnuje stále více úsilí boji proti vzteklině s využitím trvale udržitelných programů
- Očkování psů je nejúčinnějším způsobem ochrany lidských životů
- Boehringer Ingelheim podporuje místní trvale udržitelné programy boje proti vzteklině
- Klíčem naší strategie je neustálé zvyšování informovanosti o vzteklině a podpora vakcinačních kampaní
Ingelheim, Německo, 28. září 2020 – Každých devět minut si vzteklina vyžádá jeden lidský život.1 Jelikož příčinou téměř všech případů nákazy u člověka je pokousání psem, očkování psů je nejúčinnější ochranou lidských životů. Právě proto Boehringer Ingelheim podporuje kampaň Světové zdravotnické organizace (WHO) s názvem „Zero by 30“, jejímž cílem je dosáhnout do roku 2030 nulového počtu případů úmrtí člověka na vzteklinu v důsledku přenosu od psů. Naše strategie: zaměřujeme se na udržitelná a holistická řešení boje proti vzteklině.
Vzteklina se vyskytuje ve více než 150 zemích a regionech, zejména v Asii a Africe. Pokousání psem je příčinou až 99 % případů přenosu nákazy ze zvířat na člověka2. Čtyřicet procent lidí pokousaných zvířetem, u něhož existuje podezření na vzteklinu, jsou děti mladší 15 let2.
„Životy zvířat a lidí jsou hluboce a složitě propojené,“ říká Jean Scheftsik de Szolnok, člen představenstva společnosti odpovědný za vedení divize Boehringer Ingelheim Animal Health. „Právě proto se snažíme na všech frontách zamezit přenosu vztekliny ze zvířat na člověka: imunizujeme domácí mazlíčky a toulavé psy, bráníme opětovnému zavlečení nákazy očkováním volně žijících zvířat a pomáháme komunitám budovat struktury, které jim pomohou v aktivním boji proti vzteklině.“

Jednou ze soběstačných iniciativ proti vzteklině, kterou Boehringer Ingelheim podporuje, je „Rabies Free Pakistan3“, která funguje pod záštitou nemocnice Indus Hospital v Karáčí. Společnost poskytuje členům Rabies Free Pakistan, kteří se zabývají odchytem psů, vakcíny proti vzteklině a zářivě zelené obojky, které pro snazší monitoring po vakcinaci nasazují očkovaným toulavým psům. Toto opatření mělo překvapivý vedlejší účinek: lidé v Karáčí se dnes k toulavým psům s obojkem chovají přátelštěji, neboť ví, že pro ně nepředstavují riziko nákazy vzteklinou.
Zatímco Pákistán ještě musí v boji proti vzteklině ujít dlouhou cestu, Mexiko4 dosáhlo důležitého milníku: země získala od WHO oficiální status oblasti bez vztekliny přenášené psy, a to podle nově stanovených standardů jako první stát na světě5. Mexiko tohoto úspěchu dosáhlo díky udržitelným kampaním zaměřeným na očkování psů. „Jsme hrdí na to, že jsme mohli Mexiku pomoci v jeho úsilí eliminovat vzteklinu přenášenou psy,“ říká Jean-Luc Michel, vedoucí globálního úseku strategického marketingu společnosti Boehringer Ingelheim Animal Health.
Usnout na vavřínech si však nemohou dovolit ani státy, v nichž se již podařilo vzteklinu přenášenou psy eliminovat. I zde totiž neustále hrozí riziko opětovného zavlečení nákazy volně žijícími zvířaty. Příkladem mohou být Spojené státy americké6, kde vládní letadla každoročně shazují ve venkovských oblastech miliony návnad (sáčky) obsahujících dávku vakcíny společnosti Boehringer Ingelheim proti vzteklině. Tyto speciální návnady snižují riziko přenosu vztekliny z volně žijících zvířat na člověka, domácí mazlíčky a hospodářská zvířata.
Cíl WHO eliminovat vzteklinu přenášenou psy je mimořádně ambiciózní a složitý. Jedná se o úkol, který nemůže žádná vláda, instituce, nevládní organizace nebo firma vyřešit sama. Zúčastněné strany však mohou přispět svým dílem v rámci efektivních partnerství zaměřených na trvale udržitelné iniciativy a holistický přístup. Boehringer Ingelheim se zavazuje, že bude i do budoucna pomáhat v boji proti vzteklině.
O vzteklině:
Na vzteklinu v důsledku pokousání nakaženým psem každoročně zemře přibližně 60 000 lidí, převážně v Africe a Asii. Onemocnění je pohromou také pro psy. Každý rok jsou hromadně utraceny milionu psů v pošetilé snaze udržet vzteklinu na uzdě. Vzteklina je v 99,9 % případů smrtelná, lze jí však také ve 100 % případů předcházet. Eliminace onemocnění pomocí očkování psů chrání samotné psy a pomáhá zastavit přenos vztekliny na člověka. Lidé i zvířata nicméně stále umírají – navzdory existenci efektivních a relativně nenákladných řešení kontroly vztekliny u zvířat.
O Světovém dni boje proti vzteklině:
Světový den boje proti vzteklině připadá na 28. září. Mezinárodní iniciativa pro boj proti vzteklině s názvem Global Alliance for Rabies Control tento světový den ustanovila v roce 2007. Cílem světového dne boje proti vzteklině bylo dát lidem na celém světě možnost sjednotit se ve snaze o zlepšování informovanosti o prevenci vztekliny. Od té doby povědomí o Světovém dni boje proti vzteklině každoročně narůstá. Na organizaci hojně navštěvovaných místních, regionálních a národních akcí se dnes podílí tisíce lidí. Více informací najdete na adrese http://rabiesalliance.org/world-rabies-day/.
Odkazy:
1https://www.who.int/rabies/resources/9789241513838/en/
2World Health Organization, 2019: Rabies - www.who.int/rabies/en/
3Rabies: the revolution wears green collars - http://www.boehringer-ingelheim.com/animal-health/our-responsibility/supporting-rabies-free-pakistan-indus-hospital
4A champion in saving lives - http://www.boehringer-ingelheim.com/animal-health/our-responsibility/mexico-rabies-free-dog-vaccination-campaigns
5https://www.who.int/news-room/detail/21-12-2019-mexico-is-free-from-human-rabies-transmitted-by-dogs
6Rabies and wildlife: 5 things you should know - http://www.boehringer-ingelheim.com/animal-health/our-responsibility/rabies-wildlife-5-things-know