Aktualizovaná data z reálné klinické praxe ukazují, že sekvenční léčba přípravkem Giotrif® (afatinib) následovaná osimertinibem přináší medián celkového přežití téměř 4 roky u NSCLC pacientů s pozitivní mutací EGFR s delecí v exonu 19 a mutací T790M.
-
Sekvenční léčba afatinibem a osimertinibem přináší slibné výsledky doby na léčbě (ToT) a celkového přežití (OS) u NSCLC pacientů s pozitivní mutací T790M, zejména u pacientů s delecí v exonu 19
- Aktualizovaná analýza observační studie GioTag byla publikována v časopise Future Oncology
Ingelheim, Německo, 2. srpna 2019 – Společnost Boehringer Ingelheim zveřejnila aktualizované výsledky prozatímní analýzy studie GioTag, které ukazují, že sekvenční léčba afatinibem a následně osimertinibem přinesla pacientům s nádory s pozitivní mutací Del19 celkové přežití téměř čtyři roky (45,7 měsíců).1 GioTag je retrospektivní observační nezaslepená studie probíhající v reálné klinické praxi, která zkoumá dopad sekvenční léčby přípravky Giotrif® (afatinib) a osimertinib u pacientů s nemalobuněčným plicním karcinomem (NSCLC) s pozitivní mutací receptorů epidermálního růstového faktoru (EGFR M+)* se získanou mutací T790M, což je nejčastější mechanismus rezistence na léčbu první a druhou generací EGFR inhibitorů tyrozinkinázy (TKIs).
Dle předchozích dat ze studie GioTag uvedený způsob léčby přinášel pacientům pouze 2 a 2,5letou míru celkového přežití. Navazující analýza nyní vyhodnotila aktualizovaná data z podskupiny pacientů s dostupnými elektronickými zdravotními záznamy (ze Spojených států amerických). Prvním krokem dvoustupňového procesu bylo využití elektronických dat, které umožnilo rychlou analýzu. Po sledování 30,3 měsíce (v mediánu) byla celková doba přežití u pacientů s NSCLC se získanou pozitivní mutací EGFR T790M, léčených v reálné klinické praxi, téměř tři a půl roku (41,3 měsíce) a aktualizovaná 2letá míra celkového přežití dosahovala 80 %.1
Celková doba přežití je slibná zejména u pacientů s nádory s pozitivní mutací Del19 na začátku léčby afatinibem. U těchto pacientů byl medián celkového přežití 45,7 měsíců a 2letá míra dosahovala 82 %. Aktualizovaný medián doby na léčbě pro sekvenční léčbu afatinibem a osimertinibem byl celkově 28,1 měsíce a 30,6 měsíců u pacientů s nádory s pozitivní mutací Del19. Medián doby na léčbě osimertinibem, která následovala po léčbě afatinibem, byla 15,6 měsíce a u mutací Del19 16,4 měsíce.1
Dr. Maximilian J. Hochmair (Medical Pulmonologist, Department of Internal Medicine and Pneumology, Krankenhaus Nord, Klinik Floridsdorf), který působí jako koordinátor a investigátor studie, říká: „Protože u mnoho pacientů s tímto typem rakoviny plic se nakonec rozvine rezistenci na EGFR TKIs, je důležité zvážit pořadí nasazení jednotlivých typů léčby, aby pacienti do budoucna měli co nejvíce léčebných alternativ. Aktualizované výsledky studie GioTag představují podpůrné důkazy, že afatinib následovaný osimertinibem je vhodnou sekvenční léčbou pro pacienty s EGFR M+ NSCLC.“
Dr. Victoria Zazulina (Corporate Vice President and Global Head of Oncology, Medicine at Boehringer Ingelheim) uvedla: „Pokračující klinický vývoj nových EGFR TKIs poskytuje pacientům s EGFR M+ NSCLC další možnosti léčby a vyvolává otázky ohledně jejich optimální sekvence. Fakt, že dosud nejsou k dispozici žádné možnosti cílené léčby po selhání osimertinibu, podporuje ponechání osimertinibu pro použití v druhé linii po druhé generaci EGFR TKIs. Data z reálné klinické praxe ze studie GioTag podporují sekvenční použití afatinibu a osimertinibu u pacientů s EGFR M+ NSCLC s pozitivní mutací Del19.“
Observační studie GioTag poskytuje údaje o široké populaci pacientů z reálné klinické praxe. Celkem 15,3 % pacientů mělo výkonnostní stav ECOG PS ≥ 2 a 10,3 % mělo stabilizované metastázy v mozku, což jsou běžná kritéria, která těmto pacientům brání v účasti na klinických studiích. Tato prozatímní analýza je prvním krokem v procesu, který bude mít dvě části. Finální analýza je naplánována na začátek roku 2020 a bude zahrnovat také aktualizovaná data z asijských a evropských zemí.
Boehringer Ingelheim v onkologii
Rakovina si bere. Bere si čas. Bere si naše milované. Společnost Boehringer Ingelheim bojuje proti nádorovým onemocněním, a dává tak pacientům novou naději. Spolupracujeme s onkologickou odbornou veřejností tak, abychom mohli přinášet z vědeckého hlediska průlomová léčebná řešení, a mohli tak zlepšit kvalitu života pacientů. Primární oblastí našeho zájmu jsou plicní a gastrointestinální nádory, u nichž se snažíme přinášet průlomová léčiva, která mohou pomoci zvítězit nad rakovinou. Naše odhodlání přinášet inovativní řešení vedla k vývoji zcela nových přípravků k léčbě karcinomu plic, přičemž i v oblasti léčby dalších nádorů zaznamenáváme významné úspěchy díky unikátnímu výzkumu molekul zaměřených na nádorové buňky, imunoonkologické léky a inteligentní kombinované postupy boje proti řadě onkologických onemocnění.
Boehringer Ingelheim
Cílem inovativní farmaceutické společnosti Boehringer Ingelheim, která se orientuje na výzkum léčivých přípravků, je zlepšování zdraví lidí i zvířat. Důraz je přitom kladen na onemocnění, u kterých doposud nebylo nalezeno uspokojivé léčebné řešení. Společnost se proto zaměřuje na vývoj inovativních léčivých přípravků, které mohou pacientům prodloužit život. V oblasti veterinární medicíny pak Boehringer Ingelheim symbolizuje pokročilou prevenci.
Rodinná společnost Boehringer Ingelheim byla založena v roce 1885 a dnes patří mezi 20 největších farmaceutických společností. Přes 50 000 zaměstnanců denně přináší hodnotu pacientům skrze inovativní práci ve třech obchodních oblastech: humánní léčivé přípravky, veterinární medicína a biofarmaceutika. V roce 2018 dosáhla společnost tržeb ve výši téměř 17,5 miliard eur. Výdaje na výzkum a vývoj přitom představovaly 18,1% z této částky, tj. 3,2 miliardy eur.
Boehringer Ingelheim jako rodinná firma plánuje v horizontu generací a dbá na dlouhodobý úspěch spíše než na krátkodobý zisk. Společnost proto využívá organického růstu z vlastních zdrojů, přičemž je zároveň otevřena novým partnerstvím a strategickým aliancím v oblasti výzkumu. Ve všem, co společnost Boehringer Ingelheim dělá, přirozeně přijímá svou odpovědnost vůči lidem i životnímu prostředí.
Další informace jsou k dispozici na http://www.boehringer-ingelheim.com nebo v naší výroční zprávě na: http://annualreport.boehringer-ingelheim.com.
Poznámky
*73,5 % pacientů mělo mutaci Del19 a 26,5 % mutaci L858R
Zdroje
1. MJ Hochmair et al. Overall survival in patients with EGFR mutation-positive NSCLC receiving sequential afatinib and osimertinib: updated analysis of the observational GioTag study. Future Oncol. (2019)