NEBÁT SE NAVŠTÍVIT LÉKAŘE. TO JE MÁ RADA PRO VŠECHNY, KTEŘÍ MAJÍ PROBLÉMY S DÝCHÁNÍM
CHOPN – chronická obstrukční plicní nemoc, pro mnohé velká neznámá. „Ve svém okolí neznám nikoho, kdo by měl o této nemoci nějaké informace. Ale já osobně jsem ji znal ještě před svou diagnózou. Máme toto onemocnění v rodině, moje maminka na toto onemocnění zemřela v roce 2019,“ svěřuje se se svou zkušeností Petr (58 let), podnikatel z Čelákovic. I jeho příběh potvrzuje, že správná diagnóza a včasná návštěva lékaře mohou mít rozhodující vliv na celkový stav pacienta.
První příznaky spojené s kašlem
„Plicní onemocnění – CHOPN – mi bylo diagnostikováno v roce 2017. První příznaky onemocnění jsem ale pravděpodobně zaznamenal již před osmi lety, kdy jsem se v noci často budil kašlem a ráno to bylo ještě horší. Vstávání spojené s hrozným kašláním a vykašláváním,“ popisuje Petr první seznámení s plicními obtížemi, kterým ale ještě jako kuřák nepřikládal tolik potřebné pozornosti: „Postupně se to zhoršilo natolik, že jsem po schodech nevyšel ani dvě tři patra. Proto jsem navštívil paní doktorku na plicním, která mi diagnostikovala CHOPN a začala s léčbou.“
Kouření – zásadní příčina CHOPN
„Po zahájení léčby u mě okamžitě nastalo pár změn. V první řadě jsem postupně omezoval kouření. Kouřit jsem začal ve 20 letech – kouřil jsem přibližně 20 až 30 cigaret denně. Při zjištění, že mám plicní onemocnění, jsem to omezil na 10 až 15 cigaret a poslední čtyři roky cigarety nekouřím vůbec. Přešel jsem na elektronické cigarety. Vím ale, že musím přestat úplně. I doktoři mi to neustále opakují. Proto jsem přihlášený na odvykání kouření a na plicní rehabilitaci,“ pokračuje Petr. Kouření je totiž hlavní, ačkoli ne jedinou příčinou vzniku CHOPN. Obecně se dá dokonce tvrdit, že kuřáci jsou velmi ohroženou skupinou a že si svou závislostí vytvářejí ideální předpoklady, aby se u nich CHOPN rozvinula. Dalším rizikovým faktorem je prašné prostředí a práce v něm. Petr proto již nemůže pracovat jako dříve v prostředí, kde se brousí sádrokartony, a věnuje se stavebnímu dozoru na stavbách.
Průvodní jevy onemocnění
Samotná nemoc s sebou přináší výrazné komplikace v běžném životě. Často ji doprovází nepříjemný kašel, zadýchávání se, únava a dušnost. Jedná se o chronický zánět, v jehož důsledku dochází k omezení plicních funkcí, což značně ovlivňuje kvalitu života pacientů. „Nejinak je tomu bohužel i v mém případě,“ konstatuje Petr a po chvíli pokračuje: „Mé plicní onemocnění mě bohužel ovlivnilo jak v pracovním, tak v soukromém životě. Nemůžu provádět žádné fyzické práce a třeba jen přenášet těžší věci nad pět kilogramů dokážu tak 10 až 15 metrů. V tu ránu se přestanu okysličovat, začne mě brnět celé tělo a nemůžu dodýchat.“
Nemoc není radno podceňovat
Vývoj chronické obstrukční plicní může být ze začátku plíživý. Lidé jí proto často nevěnují pozornost, což je velká chyba. Jen v České republice zemře ročně na CHOPN přibližně 3 500 pacientů. „Všem, kteří cítí nějaké problémy s dýcháním, bych určitě doporučil co nejdříve navštívit lékaře. CHOPN se dá při správné životosprávě zpomalit. Pomůže nekouřit, věnovat se více pohybu, sportu. Jen obyčejné ježdění na kole či pravidelná chůze mohou v mnohém pomoci. A samotná léčba určitě není nijak náročná,“ doplňuje Petr.
Důležitá je motivace, optimismus a podpora okolí
Petr neztrácí naději a odhaluje i svou vnitřní motivaci, o kterou by se rád podělil s ostatními pacienty: „Pacientům, kteří už vědí, že mají CHOPN, bych poradil jednu věc, která pomáhá mě osobně: aby se upnuli na nějakou, jakoukoli věc a pro ni žili. Pokračovali a dělali vše pro to, aby si tu věc užívali a došlo u nich k co nejmenšímu omezení. Mým hnacím motorem do budoucna jsou děti a snad brzy i vnoučata. Neskutečně se na ně těším a snažím se dělat všechno pro to, abych svou nemoc zpomalil. Rodina mi velice pomáhá, veškeré těžké věci dělají za mě a neustále mě podporují. To mi dává energii a děkuji za to.“
Prevence a včasná diagnóza jsou vždy důležité
Chronická obstrukční plicní nemoc je léčitelné onemocnění, důležité ovšem je, že je to také onemocnění, kterému lze předcházet. Zdravý životní styl spojený s omezením kouření může toto onemocnění eliminovat. Neméně důležité ovšem je, aby se člověk, u kterého se projeví problémy s dýcháním, nebál navštívit lékaře. CHOPN se sice nedá vyléčit zcela, ale při správné terapii a péči můžeme průběh onemocnění zpomalit.
Podívejte se na příběh pana Petra, a pokud se u vás objevují příznaky CHOPN, vyhledejte lékaře včas.
Na webové stránce www.popadnidech.cz vám odpovědi z krátkého online dotazníku napoví, zda můžete patřit k těm, kteří o své nemoci dosud nevědí a zda byste měli podstoupit plicní vyšetření. Pokud to bude třeba a budete mít zájem, tak vás telefonicky kontaktuje zdravotní sestra z uLékaře.cz a objedná vás k plicnímu specialistovi v okolí vašeho bydliště.