Podcast určený nejen majitelům koní, koček a psů, ve kterém si veterinář Dan Sokolíček zve hosty z řad svých kolegů a otevírají spolu témata týkající se našich čtyřnohých parťáků.
Garantujeme, že po poslechnutí každé epizody budete vědět o svém chlupáči zase o trochu více.
E14: (Ne)konečný příběh klíšťat
prof. MVDr. David Modrý, Ph.D.
Jaké druhy klíšťat se u nás vyskytují, čím se liší a jaký druh klíštěte je možné přivézt si z dovolené ve středomoří? Jaká jsou vývojová stádia klíštěte, jak lze rozpoznat samici od samce a na čem je závislé množství a aktivita klíšťat? Proč, jakým způsobem a kdy je třeba klíště třeba odstranit? A co máme dělat, pokud nám klíště odpadne v bytě? Pokud vás zajímají odpovědi na tyto otázky, pusťte si nejnovější díl podcastu Dogtoři!
Je prospěšné mít v rodině s dětmi čtyřnohého mazlíčka? Dle farmaceutky a veterinářky Kateřiny Návojové Horáčkové je prokázáno, že: "Soužití se zvířaty napomáhá, zejména u dětí, budovat lepší imunitu, ale také to má příznivý vliv na sociální soudržnost, kdy se staráme o sebe navzájem. Pro dospělé funguje zvíře jako uklidňující činitel a díky psům také vykonáváme pohybovou aktivitu." Ale jak chránit naše psy proti blechám a klíšťatům a co mít na paměti při výběru vhodného produktu do rodiny s dětmi? Důležitým parametrem je míra a délka účinnosti, snadná aplikace a bezpečnost jak pro člověka, tak i pro další zvířata v domácnosti, jako jsou kočky.
Čistí se vaše kočka urputněji než v minulosti? A co váš pes? Nesnaží se chytit blechu zuby na zadní části těla? Může mít blechy! Zablešení a přítomnost blech na kočce nebo psovi jsou dvě různé věci. Alergie na bleší kousnutí je reakce imunitního systému na blechu a dá se rozpoznat na základě kožních vzorců, které dokáže můj host, veterinářka Barbora Jankovcová, určit. Jaká jsou vývojová stádia blech, v jakém prostředí se blechám daří? A co všechno obnáší bleší terapie?
V nejnovějším díle si povídáme s Mgr. Petrou Petroš, zakladatelkou a provozovatelkou pečovatelského domu pro handicapované a nemocné pejsky s názvem Jezevčíci v nouzi, který funguje primárně jako trvalý domov pro staré, nemocné a hadicapované pejsky, ale také jako domov dočasný pro zanedbané mladé pejsky, kteří jsou následně k adopci. Aktuálně mají v péči celkem 66 pejsků a z toho 28 je tzv. pyžamáčků.
"Jezevčík je pejsek s názorem, osobnost s velkým O" říká zakladatelka a hlavní provozovatelka pečovatelského domu pro handicapované a nemocné pejsky s názvem Jezevčíci v nouzi.
Kardiomyopatie, onemocnění srdce, které se v populaci koček vyskytuje v rozmezí 15-30 %. Vliv covidu na onemocnění srdce u koček. Příznaky a rizikové faktory. Jak probíhá vyšetření a léčba. Jaká jsou doporučení pro chovatele, kdy začít se screeningem hypertrofické kardiomyopatie (HCM) a co je to program PawPeds. Ale také rozdíly mezi srdcem kočky a psa. To vše se dozvíte právě v tomto dílu podcastu s hostem, veterinářem Michalem Fiedlerem.
Chcete začít běhat se svým čtyřnohým parťákem? Poslechněte si další díl podcastu Dogtoři, jehož hostem byli manželé Karolína a Šimon Cipro, kteří jsou průkopnici tohoto sportu u nás a kteří se profesionálně věnují canicrossu. Během rozhovoru jsme probrali, jak začít běhat, jaké je potřeba vybavení, jaká plemena jsou k tomu vhodná a samozřejmě jsme nezapoměnli ani na bezpečnost. Více informací v nejnovější epizodě!
E8: Cukrovka u koček, psů a lidí — spojitosti a rozdíly
Cukrovka je onemocnění, které máme s našimi parťáky nejenom společné, ale které nás také velice propojuje, jelikož pro první inzulínovou léčbu cukrovky u člověka byl použit před 100 lety právě inzulin ze psa. Z našeho povídání s MVDr. Katarinou Hazuchovou, PhD., světovou odbornicí na problematiku cukrovky u psů a koček, se dozvíte, co je to inkretinový efekt, inzulínová rezistence, zda mohou mít také zvířata kardiovaskulární komplikace, zda se dá cukrovce u zvířat předcházet, co znamená remise onemocnění a jakou roli hraje při onemocnění dieta a krmivo.
MVDr. Dan Sokolíček a MVDr. Martina Načeradská, Ph.D.
E7: Odběry krve, měření tlaku a péče vstřícná ke kočkám od 7. roku
Selhání ledvin, vysoký krevní tlak, kognitivní disfunkce - i takovéto neduhy mohou potrápit zralé až velmi staré kočky, tj. kočky ve věku 7 - 15 a více let. Jak se o kočky v tomto věku starat, proč je důležitá rutina a co všechno zahrnuje péče vstřícná ke kočkám na Cat Friendly klinikách se dozvíte v pokračování mého povídání s veterinární lékařkou Martinou Načeradskou.
E6: Socializace, vakcinace, zuby a teritoria koček do věku 6 let
MVDr. Martina Načeradská, Ph.D.
Veterinářka a specialistka na zdraví koček Martina Načeradská v tomto díle prozradí nejenom jak si zajistit, že budete mít doma mazlivou kočku, ale také to, jak správně socializovat dítě s kočkou, jak kočky komunikují a na jaké vakcinace a nemoci se připravit. V tomto díle podcastu rozebereme vše o kočkách od věku kotěte až po dospělou kočku - tj. do životní fáze kolem 6 let věku.
Pokud uvažujete o pořízení kočky a chcete se dozvědět, na co se při výběru zaměřit a jaká péče vás v jednotlivých fázích jejího života čeká, tak tento díl je určen pro vás!
E5: Pořízení koně jako nejmenší finanční a časový výdaj spojený s jeho péčí
MVDr. Petr Přikryl
MVDr. Petr Přikryl, je spolumajitel největší koňské kliniky v České republice, kterou projde ročně přes tisíc koní. Více než 15 let se také stará coby veterinář o zdraví dostihových koní. S MVDr. Danem Sokolíčkem si tedy mohli popovídat o tom, co všechno je spojené s pořízením koně a jak lze koně rozdělit dle využití i povahových vlastností. V tomto díle se také dozvíte co je nejdůležitější součástí tréningu koně a zda-li hraje při závodě větší roli psychika koně nebo jezdce.
V tomto díle si můžete opět poslechnout profesora Davida Modrého. S Danem si tentokrát povídají o parazitech u koček. Má vaše kočka přístup ven, kde loví nebo žije s vámi v bytě? V závislosti na jejím životním stylu může být vystavena odlišným parazitům.
Do třetího dílu si veterinář Dan Sokolíček pozval kolegu MVDr. Tomáše Weidenhöfera, který je vedoucí lékař na veterinární klinice s primárním zaměřením na kardiologii a ortopedii u zvířat. Spolu si povídali o srdečním selhání u psů. Jsou totiž plemena, která k němu mají větší sklony a dispozice. Důležité je včas si všimnout příznaků a dodržovat preventivní opatření.
E2: Cestování se psy pohledem veterinárního parazitologa
MVDr. Dan Sokolíček a
prof. David Modrý
V druhém díle uslyšíte opět veterináře Dana Sokolíčka a jeho kamaráda, veterinárního parazitologa, profesora Davida Modrého. Tentokrát spolu mluví o parazitech v zahraničí, kam se stále časteji vydáváme s našimi čtyřnohými parťáky. Dozvíte se také jak je třeba naše psy chránit, aby se zabránilo tomu, že se zpátky z dovolené vrátí s nezvaným hostem jako je třeba srdeční červ nebo leishmanióza.
Víte, že pes je jedním z dominantních savců na planetě? Problematika jeho nemocí má tedy dle našeho předního veterinárního parazitologa, prof. Davida Modrého, "planetární význam". Povídáme si tedy o tom, jak se změnil náš vztah ke psům a jak je na to navázaná problematika parazitů, kteří se u psů vyskytují. Dozvíte se, zda je možné, aby se i městský pes nakazil škrkavkou, zda jsou některá onemocnění přenosná na člověka, jestli se u nás již vyskytuje oční a srdeční červ a co je to piják lužní nebo babezióza. A také se dozvíte, jak je to s těmi blechami psími, které údajně na člověka nejdou.