Udržitelná zlepšení
V Boehringer Ingelheim je přijetí zodpovědnosti za přírodu a klima samozřejmostí. Tento přístup zároveň přináší větší efektivitu a inovativní produkty.
Přímo vedle polí začíná malý ráj. Tucty ptáků přeletují nad hustými korunami stromů, pod nimi se třepotají modří motýli a mihne se nosál. Stromy a keře divoce rostou bok po boku. Farmu Solana na jihu Brazílie obklopuje přirozený les – a přitom ho z větší části vysázela lidská ruka.
600 kilometrů západně od Sao Paolo pěstuje Boehringer Ingelheim léčivou rostlinu, kterou lze použít k výrobě antispazmodického prekurzoru do léčiv. Farmaření tu však ztěžuje eroze.
„Kvůli erozi jsme se uprostřed 90. let rozhodli znovu zalesnit příkré svahy spadající k vodě,“ říká vedoucí farmy Adrian von Treuenfels. 70 zaměstnanců farmy sesbíralo semena a sazeničky rostlin z původních lesů a vypěstovalo z nich stromky na výsadbu – do dnešního dne tak bylo vysazeno přes 193 000 rostlin. Nyní, 20 let po znovuzalesnění prvních oblastí, pokrývá mladý les více než 176 hektarů půdy. „Každý rok navážou znovuzalesněné oblasti přes deset tun CO2,“ vysvětluje von Treuenfels.
Ačkoli sázení stromů možná nepatří mezi typické zájmy farmaceutických firem, pro zaměstnance Boehringer Ingelheim byla udržitelnost vždy důležitým tématem, které navíc přináší užitek všem – společnosti i firmě. Například na farmě Solana jsou léčivé rostliny sázeny podél vrstevnic, což poskytuje další ochranu proti erozi půdy. Jakékoli použité pesticidy podléhají nejpřísnějším kritériím, což pomáhá chránit životní prostředí a navíc dlouhodobě zachovává plodnost půdy, jejíž ekosystém zůstává převážně nedotčený.
„Dnes už je samozřejmé, že se sami sebe ptáme: jaký dopad má moje činnost, jak můžu více dbát na udržitelnost?“ říká Dr. Andreas Gäbler, který v Boehringer Ingelheim zodpovídá za iniciativu BE GREEN. Cílem této iniciativy je snížit emise ekvivalentů CO2 o 20 % oproti roku 2010 za každé euro výnosu. Za tímto účelem šetří Boehringer Ingelheim energii a zdroje všemi dostupnými způsoby, mimo jiné prostřednictvím inovací a efektivnějších, ekologičtějších výrobků a procesů.
Příkladem může být výroba inhalátoru RESPIMAT® v provozovně v německém Dortmundu, která má s brazilskou farmou Solana mnoho společného. Inhalátor RESPIMAT® umožňuje pacientům s chronickým onemocněním plic vdechovat lék SPIRIVA® v podobě mlhy tak jemné, že dokáže vniknout i do malých dýchacích cest, a je to právě SPIRIVA® , jejíž účinná látka pochází z léčivých rostlin pěstovaných na farmě Solana.
Především se však inhalátor RESPIMAT® a brazilská farma navzájem podobají v přístupu k inovacím chránícím životní prostředí. V 90. letech, po schválení Montrealského protokolu, se vedení Boehringer Ingelheim rozhodlo drasticky snížit emise chlorfluorouhlovodíků (CFC), které poškozují ozónovou vrstvu. To však znamenalo nutnost najít lepší řešení pro standardní kapesní inhalátory, které se v té době používaly. Tyto inhalátory obsahovaly již od 50. let environmentálně škodlivé hnací plyny, které měly přeměnit tekuté léčivo v náplni inhalátoru na jemné kapičky. Jednou z nejlepších tehdy dostupných alternativ bylo podávat lék namísto tekutiny ve formě prášku. Tento směr vývoje sleduje Boehringer Ingelheim svým inhalátorem HANDIHALER®, a také ostatní farmaceutické firmy již přešly na práškové inhalátory. Tento typ inhalátorů však není vhodný pro každého - pacient musí být schopen hluboce vdechnout, aby se mohl prášek dostat až do plic.
„Tehdy jsme se rozhodli vyzkoušet něco úplně nového,“ říká Dr. Joachim Eicher, seniorní odborník v oddělení výroby inhalátoru RESPIMAT® a spoluvynálezce inhalátorové trysky, vytvořené pro Boehringer Ingelheim již před 20 lety. Inhalátor RESPIMAT®, uvedený na trh v roce 2004, obsahuje pružinu, která žene tekuté léčivo skrze droboučké trysky pomocí mechanického tlaku. Takto vzniká mlha, tvořená asi 230 miliony kapiček o velikosti jednoho mikrometru. Jde o technický mezník, který zároveň prospívá globálnímu klimatu, neboť standardní typy inhalátorů místo toho používají až 300 g CO2 v jednom přístroji, používaném často jen asi měsíc.
„Tyto emise jsme snížili o 100 %,“ říká hrdě Dr. Eichler.

Boehringer Ingelheim neustále pracuje na své udržitelnosti. Svou roli zde hraje řada malých projektů, přispívajících ke snížení emisí skleníkových plynů – například výstavba „BI5“ v Ingelheimu, největší administrativní budovy Boehringer Ingelheim na světě. Tato budova byla navržena tak, aby spotřebovávala co nejméně energie. Tepelné výměníky zde znovu využívají teplo z odvětrávaného vzduchu a v létě prostory ochlazuje ventilační systém, který používá chladný vzduch vznikající při odpařování vody. Výsledkem je tedy klimatizace, která nespotřebovává žádnou další elektrickou energii. Kanceláře jsou vytápěny potrubím s horkou vodou, umístěným v betonových stropech.
Jak nám ukazuje další příklad z Ingelheimu, také existující budovy hlásí pokroky: v budově farmaceutických účinnných látek přešla firma Boehringer Ingelheim na úspornou technologii osvětlení, teplota chlazení v řídicích místnostech byla o několik stupňů zvýšena a zpětné získávání tepla prošlo optimalizací. Výsledkem je snížení spotřeby energie v této budově asi o 5 %, a to jen za období mezi roky 2010 a 2012.
Dr. Gäbler nyní hlásí, že firma Boehringer Ingelheim dokázala snížit emise CO2 ze svých největších zařízení o 14 % , vztaženo na poměr spotřeby energie k velikosti podlahové plochy (např. celková podlahová plocha všech podlaží budovy). „Ušli jsme už dlouhou cestu, ale ještě nejsme v cíli. Stále se musíme zlepšovat na všech úrovních,“ říká Dr. Gäbler.
Společnosti Boehringer Ingelheim se její předvídavost už vyplatila. V Brazílii vstoupil před několika lety v platnost zákon, vyžadující za krátkou dobu zalesnění 20 % plochy vlastněné farmami. Pro vedoucího farmy Solana von Treuenfelse tato regulace neznamenala žádný problém. „Díky našemu projektu reforestace jsme tuto kvótu okamžitě splnili.“