Kardiovaskulární onemocnění
Celosvětově představují kardiovaskulární onemocnění významný zdravotní problém a jsou nejčastější příčinou úmrtí a invalidity. Ve společnosti Boehringer Ingelheim intenzivně pracujeme na hledání řešení v oblastech s nenaplněnou medicínskou potřebou skrze naše inovativní léčebné metody. Ty vedou ke zlepšení péče o pacienty s celou řadou kardiovaskulárních onemocnění včetně srdečního selhání, poruch srdečního rytmu (fibrilace síní), cévní mozkové příhody, krevních sraženin v hlubokých žilách nebo plicích (hluboká žilní trombóza a plicní embolizace), vysokého krevního tlaku (hypertenze) a infarktu myokardu.
RIZIKOVÉ FAKTORY FIBRILACE SÍNÍ A ŽIVOTNÍ STYL
Výsledky vědeckých studií potvrzují, že vhodným životním stylem lze fibrilaci síní buď předejít nebo riziko vzniku fibrilace síní významně snížit.
Mezi hlavní rizikové faktory fibrilace síní, které můžeme ovlivnit zásadně svým způsobem života patří:
- Obezita
- Vysoký krevní tlak
- Kouření
- Cukrovka
- Obstrukční spánková apnoe
- Alkohol
- Vysoké hodnoty LDL cholesterolu
- Nedostatek pohybové aktivity
Můžeme namítnout, že výše zmíněna rizika jsou mnohdy daná geneticky, nicméně to, zda se budeme pečlivě starat o jejich léčbu, dodržovat vhodná režimová opatření je již jen na nás.
KAŽDÝ KILOGRAM SE POČÍTÁ-OBEZITA
Kilogramy navíc výrazně zvyšují riziko fibrilace síní. Každé navýšení BMI o 5 jednotek zvyšuje riziko vzniku fibrilace síní o 29%.
BMI= hmotnost v kg/výška v m2 |
Mechanismem vzniku fibrilace síní při obezitě je zvětšení levé srdeční síně a zvýšení tlaku v srdeční síni, přítomnost tuku na povrchu srdce, což podporuje zánětlivý proces a fibrotizaci, změnu kvality srdeční svaloviny, která pak mění převodní vlastnosti pro elektrické signály.
Pokud nadbytečné kilogramy zhubneme, snížíme riziko vzniku fibrilace síní a ovlivníme i další rizikové faktory: zlepšíme si hladiny krevních tuků, snížíme krevní tlak, zlepšíme hladiny krevního cukru.
Není nutné hubnou desítky kilogramů, ale pokud si udržíme alespoň 10% hmotností úbytek pod dobu 5 let, snižuje se riziko fibrilace síní 6x oproti těm, kteří nezhubli nebo si sníženou hmotnost neudrželi delší dobu.
Obezita je významným rizikem pro vznik fibrilace síní. Pro pacienty s nadváhou či obezitou a fibrilací síní je žádoucí zhubnout alespoň 10% své aktuální hmotnosti. Optimální hmotnost pro prevenci fibrilace síní je BMI pod 27 kg/m2 |
KREVNÍ TLAK - DRŽME HO PŘI ZEMI
49-90% pacientů s fibrilací síní má vysoký krevní tlak. Rizikový pro vznik fibrilace síní je systolický tlak, což ten „vyšší“, ≥ 130-140mmHg.
Správná antihypertenzní medikace je v rukou lékaře, nicméně samotné pravidelné užívání léků na vysoký tlak, pravidelné kontroly krevního tlaku je rozhodně v rukou pacienta. Pacienti, kteří se léčí pro vysoký krevní tlak, by si měl pravidelně krevní tlak 2-3x denně monitorovat.
Optimální prevencí fibrilací síní je udržovat systolický tlak 120-130mmHg, resp. do 130/80mmHg. Při fyzické zátěži by krevní tlak neměl stoupat nad 200/100mmHg. |
CHRÁPÁNÍ NENÍ JEN TAK - OBSTRUKČNÍ SPÁNKOVÁ APNOE
Obstrukční spánkové apnoe (OSA) je chvilkový akutní uzávěr dýchacích cest během spánku. Hlavním příznakem bývá chrápání a nadměrná únava během dne. Obstrukční spánkovou apnoí trpí muži častěji než ženy.
Následkem akutního uzávěru se změní v horních dýchacích cestách tlakové poměry, zvýší se nepříznivý oxidační stres, zvýší se prozánětlivá aktivita.
Obstrukční spánková apnoe zvyšuje riziko fibrilace síní dvojnásobně.
Obstrukční spánková apnoe se dá úspěšně léčit pomocí přístroje nazvaného CPAP, který během spánku vytváří kontinuální přetlak v dýchacích cestách. Zásadní je na možnost OSA myslet a rizikové osoby nechat vyšetřit ve spánkové laboratoři.
Léčba spánkové apnoe může významně příznivě ovlivnit riziko vzniku fibrilace síní. Je třeba příznaky spánkové apnoe jako je chrápání, nadměrná únava během dne, přerušované dýchání ve spánku, které pozoruje jiná osoba, časté noční probouzení, nepodceňovat a vyšetřit u neurologa. |
MĚJ SVŮJ CUKR POD KONTROLOU - CUKROVKA 2- TYPU
Cukrovka 2. typu zvyšuje riziko fibrilace síní až o 40%.
Cukrovka 2. typu je nejčastější metabolické onemocnění, které úzce souvisí s naším životním stylem. Obezita je významným rizikovým faktorem cukrovky 2. typu, a naopak dostatek pohybové aktivity, udržení optimální hmotnosti nás může před cukrovkou 2. typu velmi efektivně chránit
Cukrovka negativně ovlivní strukturu srdeční svaloviny, která pak změní své elektrické a elektromechanické vlastnosti a nahrává vzniku fibrilace síní. Nedostatečně kompenzovaná cukrovka zvyšuje riziko fibrilace síní ještě více.
Cukrovka je spojena s rizikem vzniku fibrilace síní díky strukturálním, elektrickým a autonomním změnám srdeční svaloviny. Dobrá kompenzace cukrovky snižuje riziko vzniku fibrilace síní. Ukazatelem dobré kompenzace cukrovky je hodnota glykovaného hemoglobinu. Riziko fibrilace síní se zvyšuje při hodnotě HbA1 nad 6.0%. |
ALKOHOL - ČÍM MÉNĚ TÍM LÉPE
Riziko fibrilace síní stoupá při 3 a více „skleničkách“ za den, respektive více než 14 skleničkách za týden. U můžu pak ještě významněji narůstá riziko vzniku fibrilace síní při 4-5 skleničkách denně. Nebezpečné může být i jednorázové vyšší požití alkoholu. U pacientů s již přítomnou fibrilací síní neexistuje bezpečná dávka alkoholu i jedna sklenička alkoholu denně může zvyšovat riziko vzniku arytmie.
I mírné užívání alkoholu může zvyšovat riziko vzniku fibrilace síní. Optimální v rámci prevence fibrilace síní je omezit spotřebu alkoholu na ≤ 1-2 skleničky alkoholu denně. |
KOUŘENÍ - TÍPNI TO!
Výsledky studií zkoumajících vliv tabáku na vznik fibrilace síní popisují zvýšení rizika od 32% až na dvojnásobek ve srovnání s nekuřáky. Mechanismus podporující vznik fibrilace síní u kuřáků je podpora zánětlivé aktivity, fibrózy srdeční svaloviny v síních, oxidativní stres, zhoršení endoteliální funkce. Kouření je zároveň silným rizikovým faktorem vzniku obstrukční plicní nemoci, což je další nezávislý rizikový faktor fibrilace síní.
Přestat kouřit je jedním z nejdůležitějších kroků v rámci prevence fibrilace síní. Není ostuda vyhledat odbornou pomoc s odvykáním například v ambulancích pro odvykání kouření. |