JAKÉ MÁ KARDIOVASKULÁRNÍ ONEMOCNĚNÍ PROJEVY A PŘÍZNAKY?
Projevy a příznaky základního kardiovaskulárního onemocnění závisí na zdravotním stavu pacienta. Například u osob s vysokým krevním tlakem nebo u diabetiků 2. typu nemusí počáteční stadium kardiovaskulárního onemocnění provázet žádné příznaky. Tím důležitější je seznámit se s častějšími příznaky kardiovaskulárního onemocnění k časnému záchytu možných srdečních potíží.
KARDIOVASKULÁRNÍ ONEMOCNĚNÍ SE PROJEVUJE CELOU ŘADOU NÁSLEDUJÍCÍCH PŘÍZNAKŮ:1
- bolest nebo tlak na hrudi při tělesné námaze nebo pohybu (angina pectoris)
- bolest nebo nepříjemný pocit v pažích, levém ramenu, loktech, čelisti nebo zádech
- dušnost
- zvýšená únava
- opakovaná přechodná závrať nebo točení hlavy
- studený pot
Při výskytu kteréhokoliv z uvedených projevů a příznaků u sebe nebo u blízkých osob se neprodleně obraťte na lékaře.
JAK SE STANOVÍ DIAGNÓZA KARDIOVASKULÁRNÍHO ONEMOCNĚNÍ?
Lékař při stanovení diagnózy velmi pravděpodobně zhodnotí předchozí osobní a rodinná onemocnění, která by mohla poukazovat na zvýšené riziko potíží se srdcem a/nebo krevními cévami.2
Při podezření na riziko konkrétního kardiovaskulárního onemocnění Vás může odeslat na některá následující vyšetření k průkazu onemocnění.
PATŘÍ K NIM MIMO JINÉ:2,3
- Krevní rozbory – k vyšetření rizikových faktorů kardiovaskulárního onemocnění v krvi, např. zvýšená hladina cholesterolu a cukru nebo porucha funkcí ledvin.
- Elektrokardiogram (EKG) – bezbolestné měření síly a rychlosti přenosu elektrických vzruchů v srdci.
- Zátěžové testy – vyšetření srdeční činnosti při námaze a případných potíží s krevním oběhem.
- Echokardiografie (ECHO) – další bezbolestné vyšetření, při kterém se pomocí ultrazvuku pořizuje podrobný videozáznam srdce ke kontrole velikosti, tvaru nebo činnosti chlopní.
- Koronarografie a srdeční katetrizace – invazivní vyšetření, při kterém se do srdce a srdečních tepen nejprve aplikuje kontrastní látka, a pak se do srdce zavádí krevní cévou tenká pružná hadička (katetr). Vyšetření je vyhrazeno pro případ jednoznačného projevu kardiovaskulárního onemocnění a pořizuje se při něm podrobný snímek srdce k určení uzávěr krevního oběhu.
- Rentgen hrudníku – vyšetření velikosti a tvaru srdce, plic a velkých krevních cév.
- Počítačová tomografie (CT) – neinvazivní zobrazovací vyšetření (podobné rentgenovému vyšetření) usazenin vápníku v tepnách, které může omezovat přívod krve do srdce a/nebo jiných orgánů.
- Magnetická rezonance (MR) – vyšetření, při kterém se pomocí radiových vln, magnetů a počítače pořizuje videozáznam a prostorové fotografie srdce. Vyšetření dokáže zachytit oblasti se zhoršeným zásobováním krví, poškozenou srdeční svalovinou a současné nebo předchozí infekční onemocnění srdce.
Literatura
1 Střediska pro kontrolu a prevenci nemocnění. Heart Disease. K dispozici na: https://www.cdc.gov/diabetes/library/features/diabetes-and-heart.html (naposledy staženo v červnu 2021).
2 National Heart, Lung and Blood Institute (NHLBI). Coronary Heart Disease. K dispozici na: https://www.nhlbi.nih.gov/health-topics/coronary-heart-disease (naposledy staženo v červnu 2021).
3National Center for Biotechnology Information. Cardiovascular Disease. K dispozici na: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK535419/ (naposledy staženo v červnu 2021).