Dobré životní podmínky zvířat jako základní předpoklad moderního chovu skotu
Od léčby bolesti až po zodpovědný přístup k používání antibiotik – iniciativa Cattle First prosazuje holistický přístup k chovu skotu pro zajištění zdraví a dobrých životních podmínek zvířat a optimalizaci jejich užitkovosti v dlouhodobém horizontu.
Nová dekáda si žádá nové postupy. Chovatelé skotu dnes naléhavě potřebují řešení zahrnující jak mimořádně kvalitní produkty vyhovující požadavkům bezpečnosti potravin, tak postupy zlepšující životní podmínky zvířat a chránící přírodu. Veterinární divize společnosti Boehringer Ingelheim (Animal Health) chce prostřednictvím iniciativy Cattle First upevňovat vztahy s chovateli a veterináři s cílem prosazovat holistický přístup k chovu skotu („whole cow“) a zaměřovat se na trvalé zdraví zvířat a optimalizaci jejich užitkovosti.
Iniciativa Cattle First podporuje přímou výměnu zkušeností mezi chovateli a veterináři s cílem využívat již dnes inovativní produkty a služby, které najdou v oblasti chovu skotu širší uplatnění v budoucnu. Iniciativa Cattle First stojí na třech základních pilířích, kterými jsou zdraví a dobré životní podmínky zvířat, inovativní myšlení a inovace, a konečně vzdělávání a trvalá udržitelnost.
Co se týká první oblasti, díky holistickému přístupu „whole cow“ se středobodem zájmu všech chovatelů stává prevence onemocnění a dobré životní podmínky skotu. Jedním z nejdůležitějších aspektů je v tomto ohledu léčba bolesti, kterou někdy není snadné u zvířat identifikovat. I když existuje několik onemocnění, která mohou být pro skot skutečně bolestivá, chovatelům a veterinářům může v některých případech určitou dobu trvat, než se jim podaří zdroj bolesti odhalit a navrhnout opatření, která uleví zvířatům od bolesti, zlepší jejich životní podmínky a zabrání zhoršování parametrů užitkovosti. Mají-li být tato opatření účinná, musíme výrazně zvýšit informovanost o možnostech léčby bolesti u skotu.
„Prostřednictvím projektu Farm Animal Well-being Project (FAWP) realizovaného v rámci partnerství se společností Innovia Technology, využíváme poznatky behaviorální vědy s cílem lépe porozumět projevům lidského chování, které ovlivňují životní podmínky zvířat, a najít řešení problémů v této oblasti. Například porodní bolesti patří u většiny savců v porovnání s jinými bolestivými syndromy či stavy k těm nejintenzivnějším. Prohlubování znalostí a vzájemná výměna informací, metod a osvědčených postupů může výrazně přispět k minimalizaci bolesti a rizika zranění během tak jedinečné události, jakou porod bezpochyby je. Bezproblémový porod rozhodujícím způsobem určuje další život krávy i telete,“ říká Laurent Goby, který zastává funkci Global Senior Technical Manager pro segment přežvýkavců.
Důraz na infekční onemocnění a poruchy metabolismu vápníku
Neméně důležitá je prevence a tlumení infekčních onemocnění. Jedním z poněkud opomíjených faktorů je například bovinní virová diarea (BVD). BVD má celosvětově výrazný dopad na chovy skotu, a navzdory svému názvu zvířata neohrožuje pouze průjmem. K nejčastějším klinickým projevům BVD u hovězího i mléčného skotu patří časná embryonální mortalita, aborty, mrtvě narozená telata a neplodnost.
Mezi běžné jevy patří také snížení produkce mléka, chřadnutí a imunosuprese. Holistický přístup dává smysl také při léčbě poruch metabolismu vápníku ve stádech dojnic. Hypokalcémie je spojována s celou řadou sekundárních obtíží u krav po otelení. Důvodem těchto obtíží je fakt, že vápník je naprosto zásadní pro pohyblivost svalů a motilitu gastrointestinálního traktu. Obtíže v kterékoliv z těchto dvou oblastí mohou vést k řetězci nežádoucích událostí, které v konečném důsledku omezí příjem sušiny, zhorší průběh metabolických poruch a sníží mléčnou užitkovost. Vhodná prevence poruch metabolismu vápníku je podmínkou dobrého začátku nového laktačního cyklu.
„Musíme brát v potaz sebemenší příznaky onemocnění, abychom mohli s dostatečným předstihem identifikovat jakékoli potenciální problémy, které jsou důležité pro zdravotní stav dojnic a mají pochopitelně velký význam i pro chovatele. Holistický přístup ke zdravotnímu stavu a životním podmínkám dojnic znamená dbát na dlouhodobé zdraví a optimální užitkovost skotu a nahlížet na celou problematiku takříkajíc zevnitř (perspektiva 'inside-out'),“ dodává Laurent.
Jak omezit používání antibiotik?
Takto široký pohled na věc má vliv také na člověka, neboť životy lidí a zvířat jsou složitě provázané na mnoha úrovních. Vezměme si příklad antibiotik. I když jsou antibiotika základním prostředkem moderní medicíny a péče o veřejné zdraví, jejich současný význam pro zdraví lidí i zvířat nemůžeme podceňovat. Proto představuje antimikrobiální rezistence (AMR) tak významnou globální hrozbu.
Pokud si bakterie vůči antibiotikům vytvoří toleranci či rezistenci, hrozí nám návrat do doby, kdy zvířata i lidé trpěli vážnými komplikacemi nebo dokonce umírali v důsledku infekcí, z dnešního pohledu banálních a léčitelných. Antibiotika jsou jediným způsobem léčby bakteriálních onemocnění. I proto společnost Boehringer Ingelheim Animal Health věří, že prevence je daleko důležitější než samotná léčba.
„Zvířata se musí stát středobodem všeho, co děláme, a skutečnou motivací naší práce. Dnešní chovy jsou často výsledkem rozhodování v oblasti šlechtění, zdraví a dobrých životních podmínek zvířat, které učinily generace před námi. Holistický přístup, o němž zde mluvíme, uznává a oceňuje výsledky práce předchozích generací a jeho uplatňování v praxi znamená, že stejně jako naši zákazníci klademe potřeby zvířat před vlastní zájmy. Jsme přesvědčeni o tom, že jsou-li zdravá zvířata, zlepšuje se i zdraví lidí,“ uzavírá Laurent.