COVID-19 a duševní zdraví

Jsme si toho dobře vědomi, a proto vám chceme pomoci tímto nelehkým obdobím projít: máme pro vás několik návrhů, které podporuje i Světová zdravotnická organizace.
- Pokuste se udržovat svůj denní režim. I když teď možná nemusíte jezdit do práce, neměňte svůj běžný rozvrh – vstaňte, ustelte si, nasnídejte se, čtěte si, pracujte, odpočívejte atd.
- Buďte v kontaktu s rodinou a přáteli. Izolace může být náročná. Kdykoli se budete cítít osamělí nebo smutní nebo pokud se příznaky vašeho duševního zdraví zhorší, obraťte se na přítele nebo své blízké. Komunikovat můžete telefonicky, pomocí videohovorů, zpráv či e-mailů. Pokud se cítíte opravdu špatně, obraťte se na svého lékaře nebo psychoterapeuta.
- Omezte sledování zpráv o vývoji koronavirové situace na pár důvěryhodných zdrojů, obvzláště trpíte-li úzkostmi či jinými nutkavými poruchami. Neustálá záplava negativních informací může vaše symptomy zhoršit, proto si na čtení či sledování zpráv vyhraďte pouze vymezené množství času.
- Hýbejte se. I kdyby mělo jít jen o chůzi do schodů u vás doma nebo online kurz jógy. Pohyb vám pomůže situaci lépe zvládat.
- Vyzkoušejte dechová cvičení. Může jít o klasické jógové dýchání (počítejte např. do pěti během nádechu, pak na čtyři sekundy zadržte dech a tři sekundy vydechujte). S uklidněním mohou pomoci také výrazné vůně, například vůně levandulového oleje.
- Zkuste v uvolněném čase něco nového. Vyzkoušet můžete například aplikace pro duševní zdraví, které vám pomohou se vypořádat se stresem a zaměřit se na pozitivní věci. Nejste v tom sami. K dispozici pro pomoc jsou i pacientské organizace ať už místní nebo mezinárodní, jako jso GAMIAN-Evropa nebo EUFAMI. Funguje také mnoho krizových telefonních linek.
V případě, že jste se virem SARS CoV-2 nakazili a bylo vám doporučeno užívat léky na nachlazení nebo chřipku, mějte na paměti, že řada z nich se nesmí užívat společně s antipsychotiky, resp. antidepresivy. O případných lékových interakcích či kontraindikacích se poraďte se svým lékárníkem nebo předepisujícím lékařem. Důležité je, abyste nepřestali užívat léky bez konzultace s lékařem. Pokud chcete užívat volně prodejné léky na chřipku či nachlazení, nejprve se poraďte s lékařem.
Snažte se zůstat silní a nezapomeňte, že v případě potřeby můžete vždy vyhledat pomoc. Všichni věříme, že tato situace potrvá jen omezenou dobu. Úřady, výzkumní pracovníci, zdravotničtí pracovníci a farmaceutické společnosti na celém světě spolupracují na možnostech boje proti viru a na vývinu vakcíny.