Koronavirus u domácích zvířat a lidí: v čem spočívají rozdíly
K dnešnímu dni neexistuje důkaz, že by se člověk nakazil přenosem od psa nebo kočky.*
Aktualizace článku: duben, 2020
COVID-19 je onemocnění způsobené novým koronavirem SARS-CoV-2. Jak se počet případů celosvětově zvyšuje, rostoucí obavy o blaho lidí a zvířat se stávají důležitým tématem týkajícím se prevence a osvědčených postupů v případech pozitivní diagnózy. Kromě toho byla mezi majiteli domácích zvířat vznesena další zásadní pochybnost: mohou být infikováni i psi a kočky a mohou virus přenášet?
Doposud se na celém světě vyskytlo pouze několik případů, kdy došlo k tomu, že bylo zvíře infikováno lidmi. Mezi tyto případy patří dva psi v Hongkongu, kteří byli pozitivně testováni, a dvě kočky v Belgii, z nichž jedna měla kromě pozitivních nálezů i klinické příznaky. Kromě toho byla také pozitivně testována samice tygra malajského v zoologické zahradě v newyorském Bronxu, jak potvrdilo americké Ministerstvo zemědělství.
Podle Světové organizace pro zdraví zvířat (OIE) a Světové zdravotnické organizace (WHO) dosud neexistují žádné důkazy, které by naznačovaly, že zvířata infikovaná lidmi hrají roli v šíření COVID-19.
Koronaviry představují velkou skupinou virů, které jsou jinak u zvířat běžné. Existují čtyři rody čeledi Coronaviridae (Alphacoronavirus, Betacoronavirsus, Gammacoronavirus a Deltacoronavirus) způsobující různá onemocnění u různých druhů zvířat. Světová zdravotnická organizace zdůrazňuje, že lidé se těmito viry občas nakazí a nemoc se poté na další lidi rozšířit může. Například SARS-CoV souvisel s cibetkami a MERS-CoV je přenášen velbloudy.
Souvislost se zvířaty
Živočišný původ COVID-19 nebyl dosud potvrzen. Ačkoli členské státy OIE uvádí, že současné důkazy naznačují, že virus COVID-19 pochází ze zvířecího zdroje, výzkumy s cílem tento zdroj najít (včetně zúčastněných druhů) a možnou roli zvířecího ložiska v této nemoci přesně definovat stále ještě probíhají.
Pro lepší pochopení těchto rozdílů jsme se obrátili na naše veterináře. Hervé Poulet, vedoucí celosvětového programu vakcín pro domácí zvířata a koně sdílí názor, že i navzdory současné absenci důkazů o tom, že by domácí zvířata mohla COVID-19 přenášet, OIE zdůrazňuje, že lidé, kteří touto nemocí onemocněli, by se měli příliš úzkému kontaktu se svými domácími mazlíčky raději vyhýbat. Kromě toho by měli při manipulaci s nimi a jejich péči dodržovat správné hygienické postupy - tento postup by měl platit vždy.
„Kočky a psi mohou být zasaženi jejich specifickým koronavirem, například psím enterickým koronavirem (CCoV), který patří do rodů Alphacoronavirus a způsobuje mírnou enteritidu u psů, infikující buňky ve střevě,“ říká Hervé.
Jean-Philippe Tronel, globální technický ředitel pro vakcinaci domácích zvířat poznamenává, že vakcinace proti tomuto onemocnění zvířat již existuje a je přítomna v polyvalentních vakcínách pro psy v Severní Americe a některých zemích v Asii a Latinské Americe. Dále, když se podíváme na kočkovité šelmy, existuje kočičí koronavirus (FCoV), který může způsobit závažné onemocnění koček, známý jako kočičí infekční peritonitida. Vakcína proti ní je dostupná v některých zemích v Evropě, Asii a Severní Americe.
Není to tentýž koronavirus
Naproti tomu mohou být lidé na betakonaviry, jako je SARS-CoV-2 zodpovědný za současnou pandemii, pozitivně testováni – například SARS-CoV, který zpočátku v Číně způsoboval těžký akutní respirační syndrom v roce 2002; a MERS-CoV, zodpovědný za respirační syndrom na Středním východě, který se objevil v roce 2012 v Saúdské Arábii. Je důležité zmínit, že ani u jednoho z těchto onemocnění není znám případ přenosu z člověka na zvíře.
„Vzhledem k těmto rozdílům nejsou možnosti léčby různých typů koronavirů rozhodně stejné. Mezi rostoucí panikou v důsledku pandemie COVID-19 se objevily zprávy o lidech, kteří vyhledávají očkovací látky proti psím a kočičím koronavirům v zoufalé - a nesprávné – snaze najít nějakou imunizaci. Z tohoto důvodu je důležité zdůraznit, že tyto vakcíny jsou určeny výhradně pro psy nebo kočky. Neexistují žádné klinické studie, které by zajistily bezpečnost ani účinnost jejich použití u lidí,“ zdůrazňuje Hervé.
V neposlední řadě pak Karin Botteonová, konzultantka pro veterinární záležitosti v oblasti domácích mazlíčků v Brazílii, zdůrazňuje, že během této pandemie je více než kdy jindy nezbytné v případě jakýchkoli pochybností vyhledat radu u veterináře. Je nezbytné posílit potřebu preventivního lékařství pro domácí zvířata, včetně správného dodržování vakcinačních programů. „Jelikož v současné době většina zemí světa čelí řadě omezení pohybu, je velmi důležité, aby majitelé domácích zvířat kontaktovali své veterináře a obdrželi od nich správné a profesionální informace o osvědčených postupech a rady konkrétně pro svou zemi, a dokonce i region. Nezapomeňte: když jsou zvířata zdravá, jsou zdravější i lidé,“ uzavírá Karin.
*Situace kolem COVID-19 se neustále vyvíjí. Probíhají celosvětové výzkumy tohoto viru a jeho nových mutací, abychom zjistili co nejvíce informací. Do dnešního dne zatím nemáme informace, které by naznačovali přenos nemoci ze zvířat na člověka.
Poslední revize textu proběhla v dubnu 2020. Od té doby nebyl článek aktualizován, jelikož se neobjevily nové informace týkající se přenosu nemoci z člověka na zvíře. Článek bude aktualizován, pakliže se nějaká tato informace potvrdí.