V každé veterinární praxi by měli pracovat lidé, kteří mají rádi kočky
Ve společnosti Boehringer Ingelheim jsme měli příležitost pohovořit si s Dr. Susan Little, která je jako uznávaná odbornice na zdravotní péči o kočky významnou postavou veterinární komunity. V rozhovoru se zmiňuje o specifických problémech péče o kočky, proměnách vztahu mezi kočkami a jejich majiteli a o aktuálních trendech týkajících se péče o kočky.
Paní doktorko, kdybyste v souvislosti s péčí o kočky mohla změnit jednu jedinou věc, co byste veterinárním praxím na celém světě doporučila?
Podle mě je důležité, aby v každé veterinární praxi pracovali lidé, kteří mají rádi kočky. Řada praxí specializovaných na malá zvířata se zaměřuje na psy. Prostředí, kvalifikace personálu a způsob komunikace takových praxí se často přizpůsobuje majitelům psů. Pokud jsou však ve veterinárním týmu také specialisté na kočky, dostává se kočkám stejné pozornosti jako psům a komunikace s majiteli koček může vycházet z jejich specifických potřeb.

Proč je důležité, aby se veterinární praxe více zaměřovaly na odlišnosti v péči o kočky?
I když jsou v řadě zemí kočky stejně oblíbené jako psi (v některých zemích dokonce ještě oblíbenější), nedostává se jim takové zdravotní péče jako psům. Definovat příčiny tohoto stavu není jednoduché, nicméně jednou z hlavních překážek je stres spojený s návštěvou veterinární ordinace. V posledních letech vzniká řada materiálů a programů, které veterinárním týmům pomáhají zmírňovat stres, který kočkám působí prostředí praxe. Týmy se v rámci těchto programů také učí ohleduplnějším a bezpečnějším způsobům zacházení s kočkami. Díky tomu se majitelé koček ochotněji vrací do veterinárních ordinací, kde se oni sami i jejich kočky cítí dobře.
Obliba koček v poslední době roste. Mění se podle vás vztahy mezi lidmi a jejich kočkami?
Přibližně v posledních deseti letech se podle mne upevňuje tento vztah po emocionální stránce. Kočky se přesunuly ze dvorků na pohovky a staly se členy rodiny. Řada majitelů se snaží poskytnout svým kočkám maximálně kvalitní péči. Požadují proto od veterinářů důslednější spolupráci a podporu po celý život kočky.
Které trendy v oblasti péče o kočky jsou podle vás v současnosti nejvýznamnější?
Nejvýraznější vliv na aktuální trendy měla dle mého pandemie COVID-19. Řada veterinářů nemohla vyšetřovat a léčit pacienty běžným způsobem. Kvůli tomu se více léčilo na dálku (tzv. telemedicína). Veterináři dnes mohou s klienty konzultovat virtuálně, takže majitelé ani jejich kočky nemusí opustit pohodlí domova. I když takto nelze postupovat ve všech situacích, ukázalo se, že některé zdravotní potíže skutečně můžeme řešit takto na dálku.
Můžete uvést příklad?
Jedná se třeba o monitorování chronických onemocnění. Virtuální konzultace nenahradí klinické vyšetření, řada veterinárních praxí je však bude v budoucnu využívat jako další možnost. Nemusí-li kočka pokaždé do ordinace, může jí to ušetřit spoustu stresujících zážitků. Zařazení virtuálních konzultací do systému péče o kočky může v konečném důsledku zlepšit kvalitu zdravotní péče o kočky.
Jakých zlepšení je možné dosáhnout v oblasti léčivých přípravků?
Obecně platí, že kočkám se léky podávají poměrně obtížně. K potravě, která je pro ně nová, kočky zpravidla přistupují obezřetně. Kočky jsou také velmi citlivé na pach a texturu krmiva. Mají menší ústní dutinu než psi a při perorálním podávání léků příliš nespolupracují. Některé kočky tudíž nedostávají přiměřenou léčbu jednoduše proto, že je obtížné jim nezbytný lék podat. Farmaceutické společnosti se v poslední době zaměřují na vývoj lékových forem, které jsou menší, mají lepší nebo alespoň neutrální chuť a existují v různých variantách (například jako suspenze a tablety). Osvědčily se také nové způsoby podání, např. transdermální nebo transmukózní aplikace, tj. vstřebávání léků přes kůži nebo sliznice.
Jak se mění vztahy mezi majiteli zvířat a veterináři?
Díky snadnému přístupu na internet se majitelé naučili vyhledávat si potřebné údaje sami. Respektují informace, které jim poskytuje veterinář, a očekávají, že jim poskytne i potřebné informační materiály. Tyto materiály byly a stále jsou poskytovány v tištěné formě. Dnes je však stále důležitější předávat majitelům informace i v elektronické podobě, ať už prostřednictvím různých aplikací nebo webových stránek.
Jaké další digitální nástroje dnes ovlivňují vzájemnou komunikaci?
Vztah mezi majiteli koček a veterináři utváří také sociální média. Důležitým zdrojem informací pro majitele koček jsou například skupiny na Facebooku. Takové informace mohou, ale nemusí být spolehlivé. Veterinární praxe, které se zaměřují na sociální média, dnes najímají zaměstnance věnující se výhradně komunikaci a sociálním médiím. Praxe, které se prezentují v prostředí sociálních médií, jsou pro majitele koček obecně přístupnější a důvěryhodnější.
Co mohou majitelé dělat pro to, aby jejich kočky zůstaly zdravé?
Nejdůležitější je, aby majitelé navázali kontakt s veterinární praxí zaměřující se na péči o kočky a pravidelně do ní se svými kočkami docházeli na preventivní prohlídky. Jelikož kočky mistrně skrývají příznaky onemocnění, jejich zdravotní obtíže jsou často v okamžiku veterinárního vyšetření vážnější, než bychom očekávali. Průběžné sledování zdravotního stavu, například i pomocí pravidelných testů krve a moči, může odhalit onemocnění včas. Léčba bývá v takových případech snazší a má lepší prognózu.
Kdo je Dr. Susan Little
Dr. Susan Little je bývalou předsedkyní (2015) asociace American Association of Feline Practitioners (AAFP), členkou představenstva a předsedkyní nadace Winn Feline Foundation a světově uznávanou odbornicí na zdravotní péči o kočky. Je také spolumajitelkou dvou praxí v kanadské Ottawě, které se specializují na péči o kočky.
Jako členka poradní skupiny spolupracující se společností Boehringer Ingelheim na iniciativě Cat’Xpert, jejímž cílem je zvýšit povědomí o charakteristických aspektech zdravotní péče o kočky, přináší neocenitelné podněty týkající se veterinární péče zaměřené na kočky. Také díky její odbornosti a intenzivnímu zájmu o tuto problematiku je zmíněná iniciativa mimořádně úspěšná.